ДАНАС ЈЕ СВЕТСКИ ДАН МАЧАКА: Процењује се да их у свету има најмање пола милијарде, од чега око 190 милиона у САД

В.Ц.С.

08. 08. 2024. у 07:52

ДАНАС је Светски дан мачака, познат и као Међународни дан мачака. Слави се сваке године 8. августа, а успостављен је пре 22 године, на иницијативу Међународног фонда за добробит животиња.

ДАНАС ЈЕ СВЕТСКИ ДАН МАЧАКА: Процењује се да их у свету има најмање пола милијарде, од чега око 190 милиона у САД

Mrnjau Fest

Идеја обележавања "мачјег" дана јесте да се подигне свест људи о добробити ове животињске врсте, као и да се скрене пажња на то шта значи одговорно власништво, али и да се популарише удомљавање напуштених животиња. Циљ је, такође, и да се људи подстете како је злостављање животиња у савременом и развијеном свету, укључујући и нашу земљу, кривично дело, и да се више говори о заштити угрожених врста и великих и дивљих мачака.

У једном делу Европе као Дан мачака обележава се 1. фебруар, у Русији је то 1. март и цео тај месец сматра се "мачјим месецом", док се у САД Национални дан мачака обележава 29. октобра, а у Јапану 22. фебруара. У Италији је 17. новембар Дан црне мачке.

Процењује се да у свету постоји око 500 милиона мачака, од чега само у САД 190 милиона. Маце, уз псе, важе за најстарије кућне љубимце (мада су пси раније припитомљени). Са човеком су хиљадама година, односно откад је почео да складишти усеве. Амбари су привукли глодаре, а глодари мачке. Временом су дивље маце почеле саме да се припитомљавају, али, будући да, за разлику од паса, нису имале стриктне улоге и радне задатке (пси су коришћени за лов, као радни пси, за вучу саоница итд.), до данас су остале помало дивље и своје.

Фото Pixabay free images

Потичу, верује се, са Блиског истока, а најстарији пронађен скелет генетичари су проценили на 9.500 година. По свету су се прошириле на трговачким и другим бродовима. Све до 19. века није било њихове селекције, ни планског узгоја.

Њихово предење је, сматрају фелинолози, нарочито корисно за човека, јер смањује стрес и анксиозност, а поједини људи верују да маце и лече.

Многи градови важе за "градове мачака", а тај статус нарочито стоји уз име Истанбула, чији се житељи и према уличним мацама понашају као да су њихови кућни љубимци, хране их и мазе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

АМЕРИЧКИ ПРОФЕСОР ОСТАВИО ТАКЕРА У ЧУДУ: Ево шта је Казник рекао о НАТО агресији на СРЈ (ВИДЕО)