ПЕДАГОЗИ ФОРМИРАЈУ ОДЕЉЕЊА: У основним школама у току формирање група после тестирања

Б. Борисављевић

29. 08. 2024. у 22:56

ДО оглашавања првог школског звона остало је још неколико дана. Али, док дечја граја не испуни учионице, треба још тога урадити. У клупе ће сести и нова генеарција ђака, којих је у престоници око 16.000, што је на нивоу претходних година. Психолози, педагози и учитељи ових дана имају пуне руке посла, јер треба "саставити" одељења првог разреда.

ПЕДАГОЗИ ФОРМИРАЈУ ОДЕЉЕЊА: У основним школама у току формирање група после тестирања

ГО ЗЕМУН

Правила налажу да се испоштују сви стручни критеријуми. И док су некада маме и тате само долазиле на родитељске састане и по позову у школу, данашњи родитељи су као "део" наставничког већа. Готово у свакој школи постоји учитељ који је на "гласу", па би родитељи желели да баш њихово дете буде у његовом одељењу. На "листи жеља" су и оне да седе у истој клупи са другарима из вртића, да у учионици буде друштво из насеља...

"Препоруке" од других родитеља да треба да упишу дете баш код одређеног учитеља, психолози сматрају погрешним. Јер, како истичу, ако је један учитељ добар неком детету, не мора да значи да ће бити и другом. Они истичу да маме и тате треба посао избора учитеља да препусте стручњацима.

- Приликом формирања одељења, најпре, води се рачуна о полној структури, односно да буде приближно једнак број дечака и девојчица - објашњава Драгољуб Гачић, директор ОШ "Никола Тесла" у Винчи. - Успех који деца постигну на тестирању оцењује се од један до пет, па се води рачуна да, рецимо, у одељењу од 25 ученика буде по петоро ђака из сваке од ових категорија, како се не би догодило да у једном одељењу буду само они који су били најбољи на тестирању или да учионица буде пуна ђака који су постигли лошије резултате.

Један од критеријума је и стручна спрема у породици, тако да у одељењу треба да буду деца чији су родитељи разних занимања, али и различитих степена образовања. Деца која имају неке хроничне болести распоређују се по различитим одељењима, како не би сви били у једном. Да ли дете носи наочаре, да ли је леворуко, такође су неки од критеријума који се користе приликом формирања одељења.

- Родитељима можемо да изађемо у сурет само када су у питању смене, пошто имамо више од 250 првака, па је тешко да свима изађемо у сусрет - објашњава Гачић. - Тако се трудимо да браћа и сестре који иду у различите разреде буду у истој смени.

Испуњавање родитељских жеља могуће је у мањим школама, док оне са великим бројем ђака тешко могу да изађу у сусрет родитеља. Највише првака кренуће у основне школе "Данило Киш" у насељу Степа Степановић, "Никола Тесла" у Винчи и "Павле Савић" у Миријеву.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА ПРЕВАРИЛА НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч

КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч

РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.

15. 11. 2024. у 23:36

Коментари (0)

ПОГРЕШНО УПИСАН ЖУТИ КАРТОН: Капитена ватрених су покушали суспендовати, а онда је уследио преокрет