МЕТУЗАЛЕМИ МОРСКИХ ДУБИНА: Ова створења из океана живе и дуже од 500 година!

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

22. 09. 2024. у 23:20

НАУЧНИЦИ већ неко време сумњају да гренландске ајкуле живе изузетно дуго, али нису имали начин да одреде колико дуго.

МЕТУЗАЛЕМИ МОРСКИХ ДУБИНА: Ова створења из океана живе и дуже од 500 година!

Фото: Принтскрин/Јутјуб/ Odysseas Froilan

Старост других врста морских паса може се проценити бројањем прстенова раста на кичменим перајама или пршљеновима, слично као што се прстенови броје на дрвету. Међутим, гренландски морски пси немају пераје са кичмом нити тврда ткива у својим телима. Њихови пршљенови су превише мекани да би формирали прстенове раста као код других морских паса. Научници су могли само да нагађају да ови морски пси живе дуго на основу онога што су знали — ови морски пси расту веома споро (мање од 1 цм годишње) и могу достићи више од 6 метара дужине.

Међутим, недавна открића омогућила су научницима да користе методу угљеничног датирања како би проценили старост гренландских морских паса. У очима морских паса налазе се протеини који се формирају пре рођења и не разграђују се с годинама, попут фосила сачуваних у јантару. Научници су открили да могу одредити старост морских паса датирањем ових протеина угљеником. Једна студија је испитивала гренландске морске псе који су се случајно ухватили у мреже рибара. Највећи морски пас који су пронашли, женка од 5 метара, према проценама је била стара између 272 и 512 година. Угљенично датирање може пружити само процене, а не прецизну старост. Научници и даље усавршавају ову методу и можда ће у будућности пружити тачнија мерења. Али чак и по нижој процени, животни век од 272 године чини гренландског морског пса најдуговечнијим кичмењаком.

Једна теорија која објашњава овај дуг животни век је да гренландски морски пас има веома спор метаболизам, што је адаптација на дубоке, хладне воде у којима живи. НОАА-ино даљински управљано возило током роњења код Нове Енглеске наишло је на гренландског морског пса на дубини од 783 метра, али познато је да ови морски пси роне и до 2.200 метара. Они су такође једини морски пси који могу поднети хладне воде Арктичког океана током целе године.

Спор метаболизам могао би објаснити спор раст, старење и тромо кретање ових морских паса — њихова максимална брзина је испод 2,9 километара на сат. Због спорог раста, сматра се да гренландски морски пси не достижу полну зрелост док не пређу стотину година старости. То значи да уклањање зрелих гренландских морских паса из океана утиче на врсту и екосистем деценијама. Иако су гренландски морски пси некада ловљени због уља из јетре, већина гренландских морских паса који данас заврше у рибарским мрежама и на удицама хватају се случајно. Смањење случајног улова кључно је за очување ове јединствене врсте.

(Телеграф/oceanservice.noaa.gov)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКИ ПРЕОКРЕТ У НАЈБРУТАЛНИЈЕМ РАТУ: Уз помоћ Путина пао главни град, Русија добија војну базу од непроцењивог значаја?

ВЕЛИКИ ПРЕОКРЕТ У НАЈБРУТАЛНИЈЕМ РАТУ: Уз помоћ Путина пао главни град, Русија добија војну базу од непроцењивог значаја?

ДОГОДИО се преокрет у најбруталнијем рату и то захваљујући Владимиру Путину, председнику Русије. Наиме, суданске оружане снаге заузеле су Картум избацивши из делова суданског главног града побуњенике из Снага за брзу подршку. Реч је о важној прекретници у сукобу који ту афричку земљу пустоши већ две године.

31. 03. 2025. у 08:39

АМЕРИКА СПРЕМА ВЕЛИКИ УДАР: Бомбардери убице циљају нуклеарне електране у Ирану (ФОТО)

АМЕРИКА СПРЕМА ВЕЛИКИ УДАР: Бомбардери "убице" циљају нуклеарне електране у Ирану (ФОТО)

Сједињене Државе су распоредиле стелт бомбардере Б-2 Спирит у војну базу Дијего Гарсија у Индијском океану, потез који би наводно могао бити повезан са припремама за потенцијални напад на иранску нуклеарну инфраструктуру.

29. 03. 2025. у 19:25

Коментари (0)

НЕМА КРАЈА ЛОШИМ ВЕСТИМА ЗА ГВАРДИОЛУ: Норвежанин на штакама, колико је озбиљно? (ВИДЕО)