НАУЧНИЦИ ДОШЛИ ДО ШОКАНТНОГ ОТКРИЋА: Највећи водоземац на свету доживљава “кризу идентитета”
КИНЕСКИ џиновски даждевњак, иако дуго сматран једном врстом, можда представља чак девет врста, открива нова студија и иницира позиве на повећану заштиту ове критично угрожене групе.

Фото Shutterstock
Ово није прва "криза идентитета" кинеског џиновског даждевњака. Још 2019. године научници су потврдили да заправо постоје три врсте овог даждевњака, а јужнокинески џиновски даждевњак носи титулу највећег водоземца на свету са дужином до 1,8 метара.
Међутим, идеја да постоји више врста присутна је много дуже.
-Могућност да кинески џиновски даждевњак можда није једна врста истраживачи су сугерисали последњих 20 година, рекао је професор Семјуел Турви, аутор најновије студије.
Није лако утврдити да ли је то истина само посматрајући их, будући да се њихов изглед није променио милионима година. Зато су се истраживачи окренули генетици, упоређујући ниво разлика ДНК између различитих популација џиновског даждевњака са нивоима између других врста.
-Наше истраживање показује скривени диверзитет. Иако слични споља, ови водоземци су се заправо генетски раздвојили у барем седам врста, каже Мелиса Мар, главни аутор студије. Могуће је чак да постоји девет врста, али нема довољно података да би се то са сигурношћу рекло.
Оно што је јасно јесте да ове налазе треба узети у обзир кад је реч о заштити ових животиња.
Оригинална врста, Андриас давидианус, има статус критично угрожене врсте на листи Међународне уније за заштиту природе. Мере заштите постоје, али се не примењују аутоматски на новоидентификоване врсте, поготово кад само четири од њих имају име. Неименоване врсте се не могу укључити у националне или међународне конзервационе оквире.
Морамо се фокусирати на описивање нових врста кинеског џиновског даждевњака, проналажење свих живих јединки и осигуравање да буду препознате у прописима за очување, кажу истраживачи. Иначе, како наводе, ризикујемо да заувек изгубимо ове изузетне животиње, преноси портал ИФЛ сајенс.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо

ПЕРУАНСКИ АРХЕОЛОЗИ: Пронашли 600 година старо место где су жртвована деца
05. 10. 2024. у 00:23

ВЕЛИКО ОТКРИЋЕ: Руски археолози открили благо из 10. века у Великом Новгороду
04. 10. 2024. у 23:33

НАУЧНИЦИ ОТКРИЛИ: Зашто је писање руком и даље важно у дигиталном добу
04. 10. 2024. у 22:33

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)