ИМА ИХ САМО 8 НА СВЕТУ: Редак примерак Устава на акуцији, штампан пре 237 година

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

17. 10. 2024. у 23:10

РЕДАК примерак америчког Устава штампан пре 237 година биће понуђен касније данас на аукцији у Северној Каролини.

ИМА ИХ САМО 8 НА СВЕТУ: Редак примерак Устава на акуцији, штампан пре 237 година

Фото: Unsplash

Аукцијска кућа Бранк Окшенс ставила је на продају овај примерак, једини те врсте за који се верује да се налази у приватном власништву, а већ је дата минимална понуда од миллион долара, пренела је агенција АП.

Овај примерак Устава је штампан након што је Уставна конвенција завршила нацрт предложеног оквира за националну владу 1787. и упутила га Конгресу прве америчке владе, захтевајући да га они проследе државама како би га народ ратификовао.

Реч је о једном од 100 примерака које је штампао секретар тадашњег Конгреса, Чарлс Томсон, а колико је познато постоји још само осам њих, од којих је седам примерака у јавном власништву.

Примерак који је на аукцији пронађен је пре две године у источном делу Северне Каролине на имању које је некада припадало гувернеру те државе од 1787. до 1789., Семјуелу Џонстону.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво

НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.

25. 07. 2025. у 08:55

Коментари (0)

ДИРЉИВА СЦЕНА У БРАНЕШЦИМА: Баја Мали Книнџа певао свој велики хит, а онда му је пришао један младић (ВИДЕО)