КАКО ДА УТВРДИТЕ ДА ВАМ ЈЕ E-MAIL ХАКОВАН? Шта треба знати и шта треба урадити

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

01. 11. 2024. у 00:23

НАЛОЗИ електронске поште (e-mail/имејл) су посебно популарна мета за хакере. Често садрже богатство вредних података, укључујући и банковне информације.

КАКО ДА УТВРДИТЕ ДА ВАМ ЈЕ E-MAIL ХАКОВАН? Шта треба знати и шта треба урадити

Фото Shutterstock

Приступ овим подацима може омогућити преварантима да поднесу захтев за кредит, отворе нове рачуне или обаве лажне трансакције.

Они могу продати ваше податке ономе ко понуди највише. Понекад ће чак користити личне податке у сврху шпијунаже, узнемиравања или уцене.

Како да препознате да ли вам је имејл хакован, које кораке треба предузети и како можете осигурати свој налог од будућих напада?

КАКО ДА ПРЕПОЗНАТЕ ДА ВАМ ЈЕ ИМЕЈЛ ХАКОВАН

Хакери имају бројне начине за упад у ваш имејл налог. Најчешћи је фишинг – навести жртву да кликне на лажни линк. Корисници могу бити рањиви када користе јавне или заједничке уређаје. Или, ако су користили лако памтљиву лозинку или поновили ону са другог хакованог сајта.

Постоје различити знаци да вам је имејл можда хакован, неки очигледнији од других. Најјаснији знак је немогућност пријаве. Други укључују неочекиване или нестале имејлове (што можда сазнате преко својих контаката) неочекиване промене лозинке или подешавања налога, или упозорења од вашег имејл провајдера, пише „Форбс“.

Постоји неколико начина да проверите да ли вам је имејл хакован.

Прво, покретањем антивирус програма може се открити постојање сумњивог софтвера, што је вероватно најпоузданији начин провере. Поред тога, многе безбедносне фирме, имају онлајн услуге које вам могу рећи да ли је ваша лозинка доступна на дарк вебу.

Фото Shutterstock

ПРИМЕРИ ЗНАКОВА ХАКОВАЊА:

1. Немогућност пријаве

Већина људи сазнаје да им је имејл хакован када не могу да се пријаве користећи тренутну лозинку или када су подешавања налога промењена. Можете такође приметити непознате уређаје или локације у дневнику активности вашег имејл налога.

2. Непознати послати имејлови

Ваши контакти могу почети да добијају чудне имејлове од вас, можда са захтевом да кликну на линк или пошаљу новац. Провера фолдера „Послато“ може открити слање масовних имејлова свим вашим контактима. У међувремену, други, стварни имејлови могу нестати јер хакер преузима контролу.

3. Добијате упозорење

У зависности од провајдера и подешавања налога, можете сазнати да је ваш имејл био под покушајем хаковања када добијете обавештење од вашег имејл провајдера. Може вас упозорити на промену подешавања налога или пријављивање са непознатог уређаја или локације. Упозорење ће тражити потврду да сте то ви и омогућити вам да обезбедите налог.

4. Имејлови за ресет лозинке

Можда ћете почети да примате имејлове који траже да ресетујете лозинку за друге сајтове – шопинг сајтове, финансијске институције и слично. Ово је знак да су криминалци хаковали ваш имејл и сада покушавају да добију приступ вашим другим налозима и услугама, као и да открију и искористе ваше банковне информације.

ШТА ТРЕБА ДА РАДИТЕ АКО ВАМ ЈЕ ИМЕЈЛ ХАКОВАН

Ако сумњате да вам је имејл налог хакован, пред вама је доста посла. И треба да реагујете брзо.

Први приоритет је повратити контролу над налогом. Када то постигнете, проверите тачност информација за опоравак. Уверите се да хакер није додао сопствену имејл адресу или број телефона за опоравак.

Такође, обавестите своје контакте, проверите да ли су приступили другим налозима, не дај боже, и банковним налозима. Проверите свој кредитни извештај како бисте се уверили да преваранти нису приступили вашем новцу.

Илустрација / Фото Shutterstock

КОРАЦИ КОЈЕ ТРЕБА ПРЕДУЗЕТИ:

1. Покрените скенирање вируса

Вероватно су нападачи добили приступ помоћу малвера. Ако још имате приступ налогу, прво покрените свеобухватно скенирање вируса на свим уређајима. То укључује рачунаре, паметне телефоне и таблете. Истовремено, уверите се да су ваши прегледачи и апликације ажурирани и да сте инсталирали безбедносне исправке. Такође је добра идеја да уклоните све додатке или апликације које више не користите.

2. Промените лозинку

Када будете сигурни да су ваши уређаји безбедни, промените лозинку у нешто потпуно ново и јединствено. Уверите се да је нова лозинка јака и јединствена. Користите велика и мала слова, бројеве и специјалне карактере. Избегавајте било шта што се може лако погодити, као што су датуми рођења или имена деце или кућних љубимаца, као и „модификоване“ верзије ових података. Ако сте забринути да нећете запамтити своју нову лозинку, можете размислити о томе да је чувате – као и све своје друге лозинке – у менаџеру лозинки. Такође би требало да промените сигурносна питања и избегавате одговоре који се могу погодити прегледом, на пример, ваших објава на друштвеним мрежама.

3. Проверите остале налоге

Имејл подаци се често користе за приступ другим налозима, као што су друштвене мреже, услуге претплате и банкарство. И ти налози често су мета хакера. Потребно је да прегледате све остале налоге и проверите да су сигурни. Промените лозинке за сваки случај. Уколико мислите да је неки од тих налога такође погођен, покушајте да ресетујете лозинку и, уколико то не успе, обратите се корисничкој служби.

4. Обавестите контакте

Ако су нападачи имали контролу над вашим мејл налогом, вероватно ће покушати да циљају ваше контакте са малвером или преварама. Можете послати генерички имејл свим контактима, објашњавајући шта се десило и упозорити их да не отварају сумњиве линкове са ваше имејл адресе или одговарају на захтеве за финансијску помоћ. Ако постоји шанса да су нападачи приступили вашим налозима на друштвеним мрежама, требало би да пошаљете исто упозорење и тамо. Такође можете предложити да ваши контакти појачају сопствене поставке приватности ради сигурности.

5. Проверите кредитни извештај

„Свети грал“ за свакога ко хакује ваш имејл налог је приступ вашем новцу. Проверите своје рачуне и одмах контактирајте банку ако приметите сумњиве активности. Обратите пажњу: није неуобичајено да хакери почну са врло малим трансакцијама, како би тестирали терен.

Како да повратите имејл налог

Без обзира на то да ли имате приступ налогу или не, добра је идеја да контактирате свог имејл провајдера. Ово може помоћи компанији да пронађе хакере и заштити своје кориснике у будућности. Ако сте изгубили приступ налогу, биће потребно да затражите ресетовање лозинке. Зато се уверите да имате одговоре на сигурносна питања. Многи имејл провајдери сада имају посебну страницу за опоравак на којој то можете учинити онлајн. Уколико имате потешкоћа, на њиховим страницама су доступни и агенти за чет уживо.

КАКО МОЖЕТЕ ДА ОБЕЗБЕДИТЕ ИМЕЈЛ НАЛОГ ОД ХАКЕРА

Када повратите контролу над имејл налогом, предузмите све потребне кораке како бисте га заштитили од будућих хаковања – а то значи да развијете добре безбедносне навике.

Редовно мењајте лозинку, увек у нешто јединствено и снажно. Избегавајте да кликћете на линкове у имејловима уколико нисте апсолутно сигурни да су легитимни. Укључите спам филтере и будите опрезни у приступању имејлу преко јавне wifi мреже. ВПН ће обезбедити више сигурности.

Такође би требало да вам сав софтвер буде увек ажуран. То ћете обезбедити укључивањем аутоматског ажурирања, а она често укључују поправке за познате рањивости. И на крају, користите добар антивирус програм и укључите вишефакторску верификацију, тако што ће вам, на пример, бити послат код за аутентификацију, ако је могуће.

Откриће да вам је имејл хакован може да буде велики шок и може да одузме пуно времена на решавање. Али, ако не паничите и пратите исправне кораке, моћи ћете да повратите налог и заштитите се од проблема у будућности.

(sputnikportal.rs)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПРЕТИО ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ: Неће моћи тако ако ја победим, платиће високу цену

ТРАМП ЗАПРЕТИО ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ: Неће моћи тако ако ја победим, платиће високу цену

КАДНИДАТ за председника САД-а Доналд Трамп наставио је са својом предизборном кампањом, а овај пут тема су биле тарифе које Трамп планира да уведе ако победи на изборима заказаним за 5. новембар.

30. 10. 2024. у 14:20

ОД ТОГ БРАКА НЕМА НИШТА Потез српског младожење посвађао Интернет! За згражавање или за похвале? (ВИДЕО)

"ОД ТОГ БРАКА НЕМА НИШТА" Потез српског младожење посвађао Интернет! За згражавање или за похвале? (ВИДЕО)

ЈЕДАН младожења је током церемоније венчања у Србији покушао да буде занимљив па је одлучио да направи "шаљиви" потез, оставивши младу саму испред матичарке у тренутку када му је постављено чувено питање "да ли жели да ступи у брак".

31. 10. 2024. у 13:28

Коментари (0)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ЧУВЕНИ ЗВЕРКА? Многи кажу да не личи на себе, а његова каријера је кренула низбрдо због оптужби за силовање (ФОТО)