ВЕЛИКО НАУЧНО ОТКРИЋЕ: Екосистем старији од диносауруса испод снежних падина Алпа

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

19. 11. 2024. у 00:00

ДУБОКО испод снежних падина Алпа крило се праисторијско изненађење – екосистем старији од диносауруса који је случајно открио планинар док се пео по италијанском делу највишег планинског масива у Европи.

ВЕЛИКО НАУЧНО ОТКРИЋЕ: Екосистем старији од диносауруса испод снежних падина Алпа

Фото: Горан Чворовић

Откриће укључује одлично очуване отиске стопала гмизаваца и водоземаца за које научници кажу да су живели пре 280 милиона година у периоду перма.

-Диносауруси се још нису развили у то време, али су животиње одговорне за највеће отиске пронађене овде и даље биле импресивне и достизале дужину до три метра, изјавио је палеонтолог са Природњачког музеја у Милану, Кристијано Дал Сасо.

Фосили су откривeни у планинама Ломбардије на северу Италије, након што су се снег и лед који су их покривали истопили као последица климатских промена.

Клаудија Стефенсен је планинарила стазом у планинском масиву Валтелина Ороби прошлог лета када је нагазила на сиви камен са чудним шарама.

-Мој супруг је био испред мене гледајући напред док сам ја гледала у своја стопала. Угледала сам стену, која је била чудна попут комада цемента. Онда сам приметила кружне шаре са таласастим линијама. Погледала сам пажљивије и схватила да су то отисци, рекла је Стефенсенова за „Гардијан“.

Заинтригирана, направила је неколико фотографија и поделила их са пријатељем и природњачким фотографом Елиом Дела Ферером, који је контактирао Дал Саса у миланском музеју.

Дал Сасо је ангажовао професора стратиграфије Аусинија Рончија са Универзитета Павија и стручњака за фосиле Лоренца Марчетија са Природњачког музеја у Берлину.

Марчети је за „Ен-Би-Сиј“ рекао да је запањен квалитетом и квантитетом фосилног материјала и да ниједан фосилни локалитет из перма није био оволико богат. Рончи је такође рекао да изненађен количином и очуваношћу фосила.

-Ово је први пут да видимо оволику разноликост отисака кичмењака, трагова бескичмењака, флоре и других фосила, навео је Рончи.

Прошлог лета Дела Ферера и његов истраживачки тим отпочео је инспекцију, фотографишући и мапирајући стотине фосилизованих трагова широм планинског венца, пренео је РТС, додајући да су први фосили пре месец дана пренети хеликоптером.

(sputnikportal.rs)

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (0)

ТРАМП ПРОГЛАШАВА ВАНРЕДНО СТАЊЕ У САД? Амерички медији најављују оштре мере новоизабраног председника САД