НОТР ДАМ ПОНОВО ОЧЕКУЈЕ ПОСЕТИОЦЕ: Отварање катедрале пет година након великог пожара
ПЕТ и по година након разорног пожара 2019. године, готички драгуљ Париза је потпуно реконструисан и поново отворен за посетиоце којима ће бити "визуелна посластица која одузима дах".
Председник Француске Емануел Макрон у пратњи своје супруге Брижит и надбискупа Париза Лорана Улриха, започеће програм церемоније отварања која укључује и званичан улазак у катедралу 7. децембра и првом католичком мисом следећег дана.
Након што буду приказани најважнији делови реновирања зграде чија је вредност од 700 милиона еура, укључујући и масивну древну грађу која замењује средњовековни оквир који је изгорео у пожару, где ће бити одржан говор захвалности пред око 1300 занатлија.
Преуређена унутрашњост је и даље строго чувана тајна, али са само неколико слика објављених током година означавају напредак радова.
Људи који су недавно имали прилике да виде унутршањост катердале изјавили су да је "искуство задивљавајуће" и да подигнута катедрала има "нови сјај" који дају оштар контраст са прожимајућим мраком раније.
- Реч која ће најбоље дочарати тај дан је "сјај" - рекла је особа укључена у рестаурацију за Би-Би-Си и додао да ће људи открити "сјај клесаног камена који је беспрекорне белине каква није виђена у катедрали вековима".
Увече 15. априла 2019, широм света кружили су снимци ватерне стихије која је захватила кров катедрале, а касније како се торањ из 19. века руши.
Катердала чија је структура већ изазивала забринутост грађана, у то време је пролазила кроз реконструкцију фасаде, а према теоријама, узрок пожара је цигарета коју је оставио радник или квар на струји,
На лицу места било је 600 ватрогасаца који су се борили са пламеном 15 сати.
У тренутку се страховало за осам звона који су се налазили на северној кули због опасности од пада што би срушило цео торањ и већи део зидова катедрале, међутим структура је сачувана.
Оно што је уништено јесте торањ, дрвене кровене греде и камени свог над средиштем трансепта и делом наоса, а причињена је и велика штета од пада дрва и зидова, као и од воде из ватрогасних цева.
Срећом, списак ствари које су спашене је знантно већи и укључује све витраже, већину статуа и уметничких дела, као и свету реликвију Круну од трња.
Оругље које важе за друге по величини у Француској, биле су тешко погођене и оштећене услед дима и прашине али су успели да их врате у првобитно стање.
Катедрално свештенство је такође прославило одређена "чуда", као што је статуа из 14. века познату као Богородица од стуба која је за длаку избегла да буде смрвљена приликом пада зида.
Шеснаест масивних бакарних статуа апостола и јеванђелиста које су окруживале торањ су скинуте улед реновирања фасаде само четири дана пред пожар, те ће оне поново крастити катедралу.
Председник Макрон је дан након пожара обећао оно што се чинило немогућим, да ће Нотре Дамн бити поново отворен за посетиоце у року од пет година.
Законом је формиран јавни орган за управљање, а након апела је прикупљено укупно 846 милиона еура, углавном од великих спозора, али и од стотина хиљада малих донатора.
Одговорност је сносио Жан Луис Жоржелин, војни генерал који је делио нестрпење са одборима и естаблишментом.
Њему се приписује универзална заслуга за несумњиви успех пројекта, међутим је погинуо у несрећи на Пиринејима у августу прошле године, а нешто касније га је заменио Филип Јост.
Процењује се да је око 2.000 зидара, столара, рестауратора, кровопокривача, ливничара, стручњака за уметност, вајара и инжењера радило на пројекту - пружајући огроман подстицај за француску уметност и занат.
Многи занати - као што је клесање камена - доживели су велики пораст шегртовања као резултат публицитета.
- Пројекат Нотр Дам био је еквивалент Светског сајма, на начин на који је био излог нашег занатског умећа. То је изванредан излог на међународном нивоу - рекао је Паскал Пајен-Апенселер, чије удружење промовише традиционалне грађевинске вештине .
Први задатак био је да се локација учини безбедном, а затим да се демонтира масивни сплет металних скела које су претходно окруживале торањ, али су се истопиле у ватри и стопиле са каменим зидовима, преноси Би-Би-Си.
На почетку је морала да се донесе одлука о природи реновирања, то јест, да ли ће се верно реконстуисати средњовековна зграда и неоготичнке промене које је Ежен Виоле ле Дик извшрио у 19. веку или ће се искористити прилика да зграда добије савременији изглед.
Присталице новог дизајна имале су необичне идеје које укључују стаклени кров, зелени "еко кров", масивни пламен уместо торња и торањ на чијем врху је вертикални ласер.
С обзиром на противљење стручњака и јавност, све идеје су одбијене и реконструкција је остала верна оригиналу, уз уступке када су у питању савремени материјали и безбедносни захтеви.
На пример, кровна дрва су сада заштићена прскалицама и преградама.
Једна од преосталих тачака која је спорна јесте Макронова жеља за модерним дизајном витража у шест бочних капела.
Уметници су поднели пријаве на конкурс, међутим постоји оштро осуђивање многих из света француске уметности.
Маркон је покушао више пута да реновирање овог споменика буде тема и симбол, уско се бавио пројектом и неколико пута је постио катедралу приликом реконструкције.
У тренутку када је његова политичка популарност била на историјски ниском нивоу, поновно отварање представља преко потребан подстицај.
Локални медији наводе да се вратио у центар пажње организовањем церемоније у петак како би званично означчио крај пројкета недељу дана пре званичног поновног отварања, што значи да ће се након прве и дуго очекиване слике унутрашњости катедрале неизбежно добити и пажњу.
Званичници Јелисеја истичу да катедрала, као и сви француски верски објекти према закону који је ступио на снагу 1905. године, припада држави а да је католичка црква њен "додељени корисник".
Такође су нагласили да без Макронове иницијативе посао хникада не би био завршен тако брзо.
- Пре пет година сви су мислили да ће преседниково обећање бити тешко одржати. Данас имамо доказ не само да је то било могуће, већ је оно што су сви жарко желели. Оно што ће људи видети у новом Нотр Даму је сјај и снага колективне воље. - рекао је званичник.
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)
НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.
06. 01. 2025. у 21:25
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)