АРХЕОЛОЗИ ШОКИРАНИ: Египатски премијер најавио реконструкцију историјске долине

Јована Шведић

09. 12. 2024. у 19:22

ЕГИПАТСКИ план да обнови Гизу изазива забринутост археолога у вези са очувањем древних локалитета, пошто глобални тендер има за циљ да подстакне туристичке услуге.

АРХЕОЛОЗИ ШОКИРАНИ: Египатски премијер најавио реконструкцију историјске долине

Фото Shutterstock

Најава египатског премијера о могућем расписивању глобалног тендера за надоградњу околине висоравни Гиза није одушевила археологе, који су забринути због потенцијалних негативних ефеката на археолошка налазишта у овој области.

Планирани ремонт, рекао је премијер Мустафа Мадбули после седнице владе 4. децембра, имаће за циљ да побољша услуге које се нуде туристима у близини висоравни Гизе, на начин који одговара историјској вредности археолошких налазишта у овој области.

- У близини висоравни Гизе налазе се јединствена древна налазишта која треба да добију пажњу која им приличи - рекао је египатски премијер.

Комплекс пирамида у Гизи је далеко најважније древно налазиште Египта, споменик велике египатске цивилизације и дестинација из снова стотина милиона људи широм света.

Глобални тендер који ће расписати египатска влада обухватиће подручје које се протеже 45 километара северно од платоа до међународног аеродрома Сфинга и 33 километра јужно од платоа до Дашура, древне некрополе са сопственим комплексом пирамида, која је наведена као УНЕСКО светска баштина.

Фото Shutterstock

У истом подручју се налази и некропола Сакара, једно од најважнијих гробља у Мемфису, древном египатском граду од неупоредиве важности који је такође УНЕСКО свестка баштина. 

Поменути миленијумима стари споменици културе могу се заштитити само ако се планирана надоградња спроведе на начин који не нарушава њихово древно окружење, кажу стручњаци.

- Људске активности, укључујући изградњу, наносе неповратну штету древним локалитетима. Због тога се планирани радови морају изводити тако далеко од њих, а да не говоримо о потреби да се спречи било каква промена историјског окружења ових локалитета - рекао је независни археолог Басам ал-Шама за Њу Араб.

Реакција на планирани тендер била је подједнако пуна осуда на друштвеним мрежама где су обични људи цитирали неке прошле пројекте надоградње који су се показали штетним за историјске локације, укључујући уништавање делова Града мртвих у Каиру и рушење вековних исламских светилишта у Египту.

Исти људи су изразили страх да би планирана градња нових објеката изобличио природу и изглед дрвених локалитета тиме што би омогућило отварање кафића и ресторана ближе пирамидама. 

- Платоу Гизе нису потребни кафићи или тржни центри. Потребно је само више реда и више труда Управе туристичке полиције. -  рекао је корисник друштвене мреже Икс. 

Фото Shutterstock

Након разгледања пирамида, право у кафић..

Реконстукција је ових дана у Египту на лошем гласу, а неки људи повезују појам са рушењем древних локалитета и уклањањем зграда које су од највеће историјске важности. 

Египат је издвојио доста новца и уложио у туристички сектор претходне деценије како би заштитио своје наслеђе и привукао већи број туриста. 

Изграђени су бројни нови музеји, обновљени су стари и антички локалитети који припадају различитим епохама њихове историје, међутим жеља арапске земље за модернизацијом и проширењем путне мреже како би се олакшало кретање на различита места би значило да ће древне области попут древних џамија, гробља и неоткривених антиквитета који датирају вековима уназад. 

Ал-Шама је такође рекао да након што туристи напусте плато, доживе "културни шок" јер виде модерне објекте и све што их асоцира на модерно доба у непосредној близини као што су ресторани брзе хране КФЦ и Пица Хат. 

- Присуство ових објеката изазива културни шок за туристе. Замислите да изађете са места које је хиљадама година старо да бисте се одмах суочили са овим симболима савременог доба. - рекао је и додао да је дошло до изобличења у Фатимидској четврти египатске престонице због новоградње.

Недавно је видео снимак грађевинских радника који користе чекиће да разбију делове стена Велике Куфуове пирамиде у Гизи покренуо дебате и, за неке људе, најбољи пример тога шта власти подразумевају под ''надоградњом''.

Прошлог месеца, чланови Одбора за туризам у египатском парламенту позвали су владу да убрза развој ове области који такође долази када Египат настоји да повећа приходе од туристичког сектора, који је главни зарађивач у страној валути и запошљава близу 9 процената националне радне снаге од 33,4 милиона.

Фото Shutterstock

Мањи број туриста посећује Египат?

Опште уверење унутар арапске земље са једном од најранијих људских цивилизација је да она не добија свој део међународних туриста, чак иако има све што је потребно да би била главна међународна туристичка дестинација.

Египат тренутно прими између 12 и 16 милиона туриста годишње, а влада је формулисала план да се овај број подигне на 30 милиона до 2028. године.

План зависи од истраживања нових туристичких тржишта, увођења нових туристичких производа, покретања међународних промотивних кампања и унапређења туристичког искуства кроз побољшање услуга које се нуде на туристичким локацијама.

- Мислим да се план може исплатити ако радимо на подизању стандарда услуга које нудимо туристима, повећавамо број хотелских соба које имамо и одржавамо безбедносну стабилност наше земље - рекао је независни експерт за туризам Магди Селем и додао да Египат има све што је потребно да привуче више од 30 милиона туриста сваке године.

Будућност египатског турзима

Египатски премијер је рекао да је пет конзорцијума до сада изразило интересовање за учешће у планираном глобалном тендеру за надоградњу у близини висоравни Гиза.

Он је очекивао да ће нацрт развојног плана бити готов у року од шест месеци од објављивања победничког понуђача.

Планирани ремонт укључује и Велики египатски музеј који стоји само неколико метара од платоа, чије отварање се још увек очекује.

Музеј, који важи за највећи на свету, садржи десетине хиљада артефаката који припадају скоро свим фазама историје Египта.

Сам плато је сведок великих промена, а локална грађевинска компанија улаже близу 30 милиона долара.

Радови који су до сада укључивали отварање великог ресторана на локацији и изградњу туристичке рецепције која садржи биоскоп у коме ће се приказивати документарни филмови и материјали који посетиоцима пружају информације о историји пирамида и њиховим градитељима.

Улаз на висораван је већ измештен на пустињске рубове, што локацију приближава међународном аеродрому Сфинга, саграђен 2017. године како би олакшала приступ пирамидама у Гизи.

Заједно са планираним ремонтом, ове промене доприносе бољем доживљају посетилаца, кажу предлагачи плана уређења.

- Промене које се дешавају у Гизи претвориће је у важан магнет за стране и локалне туристе. Пирамиде у Гизи до сада нису примиле број туриста какав заслужују - рекао је Ахмед ал-Теиби, члан Одбора за туризам у египатском парламенту.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)

ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)

Извршни директор компаније Илон Маск на платформи Икс је објаснио да је прелиминарна анализа указала на цурење горива које је узроковало повећање притиска изнад зида мотора.

17. 01. 2025. у 14:48

Коментари (0)

АЛ ХИЛАЛ БЕЗ МИТРОВИЋА ДАО ДЕВЕТ ГОЛОВА: Сергеј заблистао у победи за памћење (ВИДЕО)