ЈОШ ЈЕДНА НЕОБИЧНА ПОЈАВА У СВЕМИРУ: Астрономи посматрају стварање планете око младе звезде (ФОТО/ВИДЕО)

Јована Шведић

15. 12. 2024. у 12:51

У ПУСТИЊИ Атакама у Чилеу налази је један од најмоћнијих телескопа АЛМА, а научници су приликом истраживања открили заиста ретку појаву у свемиру.

ЈОШ ЈЕДНА НЕОБИЧНА ПОЈАВА У СВЕМИРУ: Астрономи посматрају стварање планете око младе звезде (ФОТО/ВИДЕО)

Foto: Shutterstock

Оно што их је изненадило јесте да су око младе звезде ПДС 70 приметили необично велику концентрацију прашине, што се сматра основним материјалом за стварање планета.

Разлог зашто је ово веома необичан догађај јесте управо што ПДЦ70 већ има две потрвђене планете у свом окружењу, а научници истражују могућност формирања нових планета, преноси curiosmos.

Међународни тим научника који предводи Киоаки Дои са Института за астрономију "Макс Планк", спровели су истраживање помоћу телескопа АЛМА који ради на таласној дужини од 3 милиметра.

Технологија АЛМА телескопа омогућава прецизно откривање прашине у такозваном протопланетарном диску, што раније није било могуће због краћих таласних дужина те је посматрање било отежано услед густине диска. 

Студија је показала да се планете највероватније стварају једна за другом, и то ближе звезди и постепено у све даљим орбитама, а како оне настају, њихова гравитација повлачи прашину ка спољној страни орбите и тако ствара услове за рађање још нових планета.

На тај начин настају сложенији системи, баш као што је створен и наш Сунчев систем.

Фото: Printscreen

Посматрање звезда и планета на различитим таласним дужинама је, према речима Киоакија Доија, кључно за разумевање свих компоненти. 
На пример код ПДС 70, планете су видљиве и у инфрацрвеном и у видљивом спектру, док се диск најбоље примећује у милиметарском спектру.

Ово откриће додаје још већи значај комбиновању података са различитих телескопа широм света како би смо могли да створимо потпуну слику како заправо настају планетарни системи и даје нови увид како настају планете.

Тиме смо и корак ближе разумевању порекла нашег Сунчевог система и комшијских планета. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

И ТАЈ ТРЕНУТАК ЈЕ ДОШАО: Луис Хамилтон има ново радно место (ФОТО)