ПОТРАГА ЗА ТАМНИМ КИСЕОНИКОМ У ЈЕДНОМ ОД НАЈДУБЉИХ РУДНИКА НА СВЕТУ: Ово може да дешифрује тајну живота на Марсу
ТОКОМ година, истраживачи су почели да добијају јаснију слику о течностима у једном од најдубљих рудника на свету, Моаб Котсконгу.

Фото Shutterstock
Према процени стучњака, овај рудник соли је стар преко милијарду година и седам пута је сланија од морске воде што значи да су вода била изолована заиста дуго.
Старост слане воде је додатно подржана нивоима аргона који се постепено акумулира у течности као радиоактиван елемент у околним стенама.
Живот је такође могућ што је показало недавно истраживање, преноси Аtlas Оbscura.
Микробиолог Хулио Кастиљо који је коаутор студије са Универзитета Слободне државе у Јоханесбургу, посебно је заинтересован за то како микроби који су пронађени у руднику могу да производе фосфор - још један елемент који је темељ живота какав познајемо.
Други научиници су такође пронали и вирусе који пливају у зидовима рудника.
Међутим остаје једна мистерија, а то је тамни кисеоник.
Расол има висок ниво кисеоника, али нико заправо не зна како је доспео, што Емил Раф, вођа тима научника, наставља да истражује.
- Кисеоник је моћан молекул, али реакције које стварају кисеоник, посебно без светлости су изузетно ретке. - рекао је.
Постоје две главне хипотезе о томе како се производи тамни кисеоник у Моаб Котсонгу.
Прва хипотеза говори како радиоактивност може да раздвоји молекуле воде кроз реакцију која се зове радиолиза, што је један од начина на који се може створити тамни кисеоник - а, поред злата, Моаб Котсонг је рудник уранијума.
Дуго се претпостављало да је то извор тамног кисеоника у руднику, али, како наводи Раф, "нико никада није стварно тестирао ту хипотезу“.
- Изгледа да су одређени микроби смислили неку врсту веома дивље хемијске реакције за производњу кисеоника до тачке у којој се чини да се заправо акумулира у екосистему - изјавио је.
У прошлим истраживањима, примећено је како микроорганизми користе азот-оксид за производњу кисеоника без присуства светлости, а тренутно се спроводе тестови како би се видели да ли сићушни облици живота, или нешто друго, живи у Јужној Африци.
Прво је узет узорак водносног слоја подземне воде на дубини од 1.2 километра, а затим слане воде Моаб Котсонг на дубини од 2.9 километара, а у току су анализе хемијских потписа кисеоника у узорцима како би се сазнало више о његовом пореклу.
Рад овог научника и његовог тима на разумевању тамног кисеоника има импликације изван рудника на Земљи, а то је да древни и скривени екосистем овог рудника постоји на високим температурама, притисцима и салинитету, као и да је био закопан више од милијарду година.
Ово екстремно окружење је слично ономе што научници мисле да постоји испод површине Марса, потенцијално укључујући воду заосталу из плитких мора у дубокој прошлости планете.
- Ако је било какав живот икада постојао на Марсу, био је микробиолошки, а ако је било који од њих преживео, врло је вероватно да је био у џеповима слане воде дубоко, дубоко у стени - каже Раф, чије истраживање може да дешифрује једну од тајни живота на Марсу.
Препоручујемо

НЕОБИЧНО ОТКРИЋЕ У ХОЛАНДИЈИ: Археолози пронашли под направљен од костију (ФОТО)
23. 12. 2024. у 20:46

МУШКАРЦИ ТАКОЂЕ ПАТЕ ОД ПОСТПОРОЂАЈНЕ ДЕПРЕСИЈЕ: Ово су први симптоми
17. 12. 2024. у 14:19

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ПРАВАЦ БЕОГРАД: Хрватски певач после хапшења стигао у Србију - Миле Кекин дошао дан после скандала
МИЛЕ Кекин је ухапшен у петак ујутру, а после испитивања у УСКОК-у пуштен је на слободу, након што је изнео своју одбрану.
12. 04. 2025. у 20:23
Коментари (0)