ЕКСПЕРИМЕНТ СА ПРОДАЈОМ АЛКОХОЛА: На данашњи дан уведена је прохибиција у САД

Драгана Матовић

15. 01. 2025. у 06:45

На данашњи дан, 15. јануара 1920. године, Сједињене Америчке Државе су увеле прохибицију, забранивши производњу, продају и транспорт алкохолних пића.

ЕКСПЕРИМЕНТ СА ПРОДАЈОМ АЛКОХОЛА: На данашњи дан уведена је прохибиција у САД

Фото: Shutterstock

Усвајање 18. амандмана, познатије као Волдстедов закон, по конгресмену Ендрјуу Волстеду, који је био кључна личност за његово доношење, изазвало је тектонске промене у САД.

Реформисти су веровали да ће забрана алкохола довести до смањења криминала, злостављања, сиромаштва и других друштвених проблема. Међутим, резултати су били далеко од очекиваних, а последице овог закона дубоко су обликовале америчко друштво и културу током наредних 13 година.

Један од најнеочекиванијих и најдрастичнијих ефеката прохибиције био је пораст организованог криминала. Са забраном алкохола, илегално тржиште пива, вина и жестоких пића постало је профитабилно. Мафијаши попут Ала Капонеа у Чикагу профитирали су од илегалне производње и продаје алкохола.

С обзиром на то да су људи и даље желели да конзумирају алкохол, развијени су тајни барови у којима је забрана конзумације алкохола била прекршена у поверљивом друштву. Ови барови су постали симболи отпора према власти и били су друштвени центри за многе Американце током доба прохибиције.

Један од већих економских ефеката прохибиције био је губитак огромних прихода које је држава имала од пореза на алкохол. Пре доношења 18. амандмана, алкохол је представљао велики извор прихода за федералну и локалну владу. Без тих прихода, власти су се морале носити са смањењем буџета и повећањем државног дуга. Многе дестилерије, фабрике пива и виногради су затворени, што је изазвало и незапосленост.

Забраном продаје алкохола, власти су се надале смањењу проблема са алкохолизмом и повезаним болестима. Међутим, ефекти су били супротни. Многе особе су се окренуле самосталној производњи алкохола, који није био под контролом струке, а често је био токсичан и изазивао је озбиљне здравствене проблеме. Илегална производња алкохола позната као bathtub gin (алкохол произведен у домаћим условима) довела је до бројних смрти и озбиљних тровања.

Иако су многи веровали да ће прохибиција смањити алкохолизам, она је заправо изазвала промене у друштвеним нормама. Појачана је илегална конзумација алкохола, а млади, посебно жене, постале су симболи противљења прохибицији. То је изазвало промене у родним нормама тог времена.

После 13 година примене прохибиције, било је јасно да је закон пропао. У 1933. години, због великих економских проблема и сталног раста криминала, 21. амандман је укинуо 18. амандман, враћајући легалност алкохолу у САД-у. Тиме је завршен експеримент са забраном алкохола, који је постао симбол једне од највећих неуспелих реформи у америчкој историји.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

КАКАВ ПОТЕЗ! Луис Хамилтон мења име