КОНТРОВЕРЗНИ ВОЂА: Пре 55 година Муамер ел Гадафи прогласио се за премијера
НА данашњи дан, 16. јануара 1970. године, либијски вођа Муамер ел Гадафи прогласио се за премијера, што је био кључни тренутак у његовој политичкој каријери и у историји државе. Ова одлука означила је почетак новог политичког режима у Либији, који је довео до радикалних промена у земљи и имао дугорочне последице на унутрашњу и спољну политику.

Фото: Архива Новости
Муамер ел Гадафи је дошао на власт 1969. године после војног пуча којим је свргнуо монархију краља Идриса I. Био је тада само 27-годишњи потпоручник. Пуч је био скоро бескрвни, а Гадафи је преузео власт без већих сукоба. То је био почетак његове готово 42-годишње владавине. Занимљиво је да се Гадафи од самог почетка свог политичког успона дистанцирао од традиционалних политичких странака и система, промовишући идеје социјализма, панарабизма и исламизма.
У јануару 1970. године, Гадафи је постао премијер. Један од његових првих потеза након доласка на власт био је национализација либијске нафтне индустрије. Ова одлука учинила је Либију богатом државом, јер је земља поседовала огромна нафтна богатства. Гадафи је користио приход од нафте за реализацију великих инфраструктурних пројеката, али и за финансирање својих идеја о револуционарном друштву.
Гадафи је постао познат по свом политичком манифесту "Зелена књига", који је објавио 1975. године. У њему је предложио радикалне идеје о влади у којој народ директно управља без посредовања политичких странака, парламента или централизоване власти. Његов систем, познат као "Џамахирија" или "народна власт", темељио се на самоуправи, али је у пракси значио централизовану власт коју је он контролисао. Иако су многи у међународној заједници критиковали његову владавину, он је био неуморни пропагатор својих политичких ставова.
Гадафи је био познат по свом необичном и ексцентричном стилу живота. Током својих путовања, увек је носио препознатљиву дугмад и одела у јарким бојама, док су његови пратиоци били обучени у специфичне униформе. Његова бивша супруга Саада тврдила је да је био опседнут одређеним стварима - од колекције аутомобила до љубави према врховној моћи.
Под Гадафијем, Либија је постала важан актер на Блиском истоку и у Африци, често заузимајући радикалне ставове према западним земљама, посебно Сједињеним Америчким Државама. Гадафи је подржавао многе револуционарне покрете широм света, од Африке до Латинске Америке.
У периоду "Арапског пролећа", Гадафи је покушао да сузбије протесте који су избили у Либији 2011. године. После неколико месеци крвавог грађанског рата, 20. октобра 2011. године, Гадафи је убијен у родном Сирту. То је био крај његове 42-годишње владавине.

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА, НАПАДНУТ ТАКМИЧАР: "Дигнуто" 1.300 полицајаца, почели нереди - ехо рата на улицама Базела (ФОТО)
КАКО би обезбедиле сигурност током Евровизије, у светлу повећаног ризика од терористичких акција, швајцарске власти су ангажовале више од 1.300 полицајаца, уз додатне снаге из швајцарске војске, као и из суседних земаља - Немачке и Француске.
12. 05. 2025. у 15:25 >> 16:10
Коментари (0)