"БУДИТЕ ПРОМЕНА КОЈУ ЖЕЛИТЕ ДА ВИДИТЕ": На данашњи дан свет изгубио Махатму Гандија

Драгана Матовић

30. 01. 2025. у 07:30

ПРЕ тачно 77 година свет је остао без једног од својих најистакнутијих бораца за људска права и ненасиље. Махатма Ганди, индијски политичар и државник, познат по својој упорној борби за слободу и једнакост, убијен је 30. јануара 1948. године у Њу Делхију. Био је визионар, за неке мало и превише...

БУДИТЕ ПРОМЕНА КОЈУ ЖЕЛИТЕ ДА ВИДИТЕ: На данашњи дан свет изгубио Махатму Гандија

Фото: Профимедиа

Ганди је кобног дана кренуо према месту где је требало да одржи молитву. Атмосфера је била испуњена напетошћу, али нико није могао да замисли шта ће се догодити. Убица Натхурам Годсе пришао је Гандију под изговором да жели да га поздрави. Девојка која је пратила Гандија, упозорила је да већ касни на молитву, покушавајући да заустави Годсеа. Међутим, он је успео да приђе довољно близу, наклонио се Гандију, одгурнуо девојку и испалио три метка у њега.

Маса људи је брзо савладала атентатора и предала га полицији. У својој одбрани, Годсе је тврдио да је Гандијева политика помирења с муслиманима и његов ненасилни приступ угрожавао интересе хиндуистичке већине. Годсе као хинду традиционалист усмртио је Гандија зато што је веровао да он, као припадник треће касте радикално нарушава индијску традицију и религију модернизацијом према идејама глобалистичке британске олигархије. То само потврђује да је током стицања независности, индијско друштво било дубоко подељено.

Ганди је рођен 2. октобра 1869. године у Порбандару, у држави Гуџарат. После завршеног правног факултета у Лондону, 1891. вратио се у Индију где је покушао да ради у струци, али није имао успеха. Две године касније индијска фабрика која је пословала с Јужном Африком запослила га је као правног саветника у канцеларији у Дурбану. Тамо је открио да га сматрају припадником ниже расе, а био је изненађен ускраћивањем политичких и грађанских слобода индијским емигранатима. Придружио се борби за признавање основних људских права за Индијце.

Провео је у Јужној Африци 20 година, а често је боравио у затвору. Када су га 1896. напали и претукли Јужноафриканци, почео је да се залаже за политику пасивног отпора. По повратку у Индију, активирао се у политици и постао вођа борбе за самосталност. Постао је симбол борбе за слободну Индију широм света. Британска влада је 1944. пристала на независност под условом да се реше проблем супротстављених националистичких група, Муслиманске лиге И Конгресне странке.

Ганди се оштро супротставио подели Индије на две државе (што је захтевала Муслиманска лига), али је на крају ипак морао пристати надајући се како ће мир између две верске групе бити постигнут пошто муслимани задовоље своје сепаратистичке тежње. Индија и Пакистан постале су одвојене државе када су Британци признали независност Индије1948. године.

Ганди је кремиран уз велике почасти, а његов пепео подељен је у бројне урне, које се данас налазе широм света. Његова учења инспирасала су генерације бораца за људска права, међу којима су и Мартин Лутер Кинг и Нелсон Мандела.

Ганди је веровао у моћ љубави и мира, што је сажето у његовим речима: "Будите промена коју желите да видите у свету."

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: Путин убија много украјинских војника

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.

08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.

07. 07. 2025. у 18:33

КИНЕЗИ НАПАЛИ НЕМАЧКИ АВИОН ЛАСЕРОМ? Берлин потврдио - брод је нациљао ловца, амбасадор хитно позван на разговор

КИНЕЗИ НАПАЛИ НЕМАЧКИ АВИОН ЛАСЕРОМ? Берлин потврдио - брод је нациљао ловца, амбасадор хитно позван на разговор

КИНЕСКИ ратни брод ласерски је циљао немачки авион изнад Црвеног мора током мисије ЕУ, тврди немачка влада. Берлин је оценио инцидент као озбиљан безбедносни пропуст и позвао кинеског амбасадора на хитан разговор.

10. 07. 2025. у 12:53

Коментари (0)

НАЦИОНАЛНИ ДАН НИКОЛЕ ТЕСЛЕ: Светлост једног ума, инспирација за векове