ДА ЛИ ТРЕБА ИЗБЕГАВАТИ КОРИШЋЕЊЕ ПАПИРНИХ УБРУСА? Постоји најмање четири разлога
АКО је веровати појединим медијским натписима, постоје најмање четири разлога зашто би требало да ограничимо, а можда и потпуно престанемо да употребљавамо папирнате убрусе.

Фото Shutterstock
ОПАСНИ СУ ЗА ЖИВОТНУ СРЕДИНУ
Потребно је око 17 стабала да би се направила тона папирних убруса, а само САД их произведу око 3.000 тона дневно. Дакле, то је око 51.000 стабала дневно и 18 милиона годишње.
У ПРОИЗВОДЊИ СЕ КОРИСТЕ ЈАКЕ ХЕМИКАЛИЈЕ
Већина папирних убруса који се налазе на тржишту направљени су од две јаке хемикалије, хлора и формалдехида. Хлор се обично користи за израду белих папирних убруса. Нуспродукт коришћења хлора за избељивање су токсини као што су диоксин и фуран, за које се зна да су опасни за људско тело. Затим ту је формалдехид, који се користи за побољшање чврстоће на мокром и других својстава папира.
НАМЕЊЕНИ СУ ЗА ЈЕДНОКРАТНУ УПОТРЕБУ
Једном када почистите неред, папирни убрус више нема никакву корисну вредност, што значи да може одмах да се баци јер није довољно издржљив или упијајући да би могао да сеиспере, оцеди и поново користи.
НЕПРИЈАТНИ СУ ЗА КОЖУ
Груба текстура заједно са хлором који се користи за фарбање папирног убруса у бело једноставно је превише груба за коришћење на кожи, преноси портал Кликс.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица
Препоручујемо

ШОК ОТКРИЋЕ, ЕВО КО ВОДИ ОБОЈЕНУ РЕВОЛУЦИЈУ У СРБИЈИ! Вучићевић разоткрио блокадерско-криминалну хоботницу, у све умешан ректор Ђокић!
ГЛАВНИ уредник Информер ТВ Драган Ј. Вучићевић открио је шокантне податке о медијско-политичкој, блокадерској криминалној хоботници која се крије иза покушаја изазивања грађанског рата у Србији.
20. 07. 2025. у 15:05

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)