КО УПРАВЉА СВЕТОМ? КЕЛТСКЕ ДЕВОЈКЕ: Нова ДНК студија открива моћ жена у британском гвозденом добу
ДНК докази од пре 2.000 година показују да су жене у келтском друштву обично остајале у својим заједницама предака након брака, док је већа вероватноћа да ће се мушкарци одселити.
Нова генетска истраживања оспоравају дуготрајне претпоставке о древним европским друштвима, посебно током неолита, бакра и бронзаног доба, за које се веровало да су претежно патрилокалне, са паровима који се насељавају у близини породице мужа.
Револуционарна студија објављена у часопису Натуре открива изузетно другачију друштвену структуру у Британији из гвозденог доба, показујући да су келтске заједнице, у ствари, биле матрилокалне. Овде су удате жене остајале у домовима својих предака, док су се мушкарци селили да им се придруже.
Најновија открића Тринити колеџа у Даблину пружају генетске доказе који подржавају ову теорију. Истраживачи су анализирали геноме 57 особа сахрањених на гробљима из гвозденог доба повезаним са народом Дуротригије, делом келтског племена које је живело у Дорсету пре 2.000 година. Резултати су закључили да је већина појединаца била у сродству по мајци, док се чинило да су мушки појединци на овим гробљима мигрирали у то подручје, вероватно након брака.
Ово откриће доводи у питање претходне претпоставке, јер су археолози генерално пронашли супротан образац у ранијим европским друштвима, од неолита до средњег века. Иако су такви налази изненађујући, археолози и историчари су већ препознали јединствену улогу жена у Британији из гвозденог доба.
Историјски извештаји Римљана описују моћне келтске жене, као што су краљице попут Будике и Картимандуе, које су командовале војскама и имале значајан утицај.
Римски диктатор Јулије Цезар, у свом извештају о Галским ратовима, приметио је келтске жене које учествују у јавним пословима, врше политички утицај и понекад имају више мужева.
Место сахране на острву Брихер (острва Сили), откривено 1999. године, збунило је археологе због свог необичног садржаја - и мача, који се обично повезује са сахранама мушкараца, и огледала, које се традиционално повезује са сахранама жена. Међутим, револуционарна студија из 2023. коју је водила Историјска Енглеска решила је мистерију анализом зубне глеђи остатака. Користећи протеине повезане са Кс и И хромозомима, тим је са 96% сигурношћу утврдио да је сахрањена особа женског пола.
- Иако никада не можемо у потпуности да сазнамо о симболици предмета пронађених у гробовима, комбинација мача и огледала сугерише да је ова жена имала висок статус у својој заједници и да је можда играла командну улогу у локалном рату, организовању или вођењу рација на ривала групе - рекла је др Сара Старк, биолог људског скелета из Historic England.
- Ово би могло указивати на то да је умешаност жена у рације и друге врсте насиља била чешћа у друштву гвозденог доба него што смо раније мислили, и могло је да постави темеље из којих ће лидери попут Боудике касније изаћи - рекла је Старк.
(Јуронјус)
БОНУС ВИДЕО:
СЕДАМ ДЕЦЕНИЈА НА ТРОНУ: Елизабета друга преминула у 97. години у замку Барморал
Препоручујемо
ОТКРИВЕНИ НОВИ ГЕНЕТСКИ ФАКТОРИ РИЗИКА ЗА ДЕПРЕСИЈУ: Ево шта то значи
18. 01. 2025. у 09:03
ВЕЛИКО НАУЧНО ОТКРИЋЕ: Анализа древног ДНК открила тајну сеобу народа
08. 01. 2025. у 00:00
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (0)