ПЛАЋАЈУ ДА БИ ОСТАЛИ У ЗАТВОРУ: 80 одсто старијих осуђеница је у затвору због крађе
УСАМЉЕНОСТ и сиромаштво старијих особа у Јапану доводе до необичног тренда – многе старије жене намерно крше закон како би завршиле у затвору, где проналазе стабилност, основну негу и дружење.

Фото: Profimedia
У највећем женском затвору у Јапану 20 одсто затвореница су старије особе. Затвор је све више прилагођен потребама старије популације, укључујући помоћ при купању, храњењу и медицинској нези.
Неке жене кажу да би чак плаћале месечну накнаду да могу заувек да остану овде – изјавио је затвореник Такаиоши Ширанага.
Собе су испуњене старијим становницима, чије су руке наборане, а леђа погрбљена. Полако се крећу ходницима, неки користе ходалице. Радници им помажу да се купају, једу, ходају и узимају лекове.
Али ово није старачки дом – ово је највећи женски затвор у Јапану. Становништво овде одражава старење друштва изван, као и свеприсутни проблем самоће, који, како кажу чувари, за неке старије затворенице постаје толико акутан да би радије остале затворене.
-Постоје чак особе које кажу да ће платити 20.000 или 30.000 јена (130-190 долара) месечно (ако могу) како би овде живеле заувек, рекао је Ширанага медијима који су добили ретку прилику да посете овај затвор у септембру прошле године.
Међу затвореницама је Акијо (81), која издржава казну због крађе хране. С врло малом пензијом и минималном подршком своје породице, Акијо каже да јој живот у затвору пружа стабилност коју није имала напољу.
-Можда је овај живот најстабилнији за мене, рекла је Акиио, додајући како њен недостатак финансијске сигурности није остављао много избора.
Према подацима јапанске владе, крађа је најчешће криминално дело међу старијим затвореницима.
Више од 80 одсто старијих жена у затворима 2022. године било је осуђено због крађа. Разлози укључују сиромаштво – 20 одсто старијих од 65 година у Јапану живи испод границе сиромаштва, што је знатно више од просека чланица ОЕЦД-а – ту је и изолација и недостатак подршке.
Затворски чувари сведоче како се многе жене враћају у затвор јер немају где да оду, немају довољно средстава за живот или им је потребна медицинска нега коју не могу приуштити ван затвора.
Јапанске власти су свесне проблема. Министарство правде покренуло је програме који помажу затвореницама да се припреме за самосталан живот, док се локалне иницијативе усмеравају на пружање стамбене и социјалне подршке старијима без породице.
Ипак, с обзиром на брзо старење популације и ниску стопу наталитета, многи стручњаци сматрају да ће Јапану бити потребни значајни ресурси и промене како би се носио с изазовима које доноси све већи број старијих особа у друштву.
sputnikportal.rs
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо


ЈАПАНСКА ПОЛИЦИЈА: Ухапсила банкарску радницу због наводне крађе 1,6 милиона долара
14. 01. 2025. у 19:56

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)