ПСИХОЛОГ ОДГАЈАО СИНА И ШИМПАНЗУ НА ИДЕНТИЧАН НАЧИН: Након 9 месеци је морао хитно да прекине експеримент (ВИДЕО)
ПСИХОЛОГ Винтроп Најлс Келог дошао је на несвакидашњу идеју давне 1930. године. Њега је занимало да ли је могуће одгајати животињу на исти начин као и човека.

Foto: Jutjub/A/V Geeks 16mm Films
Зато је одлучио да заједно са супругом Луелом донесе кући шимпанзу, по имену Гуа, и стави је у исто окружење као и 9-месечног сина Доналда.
"Деца-вукови" као инспирација
Идеја је касније представљена у научном журналу “Псyцхологицал Рецорд” као експеримент који је показао колико окружење може утицати на развој шимпанзе, и да ли она може да размишља као човек.
И данас је могуће погледати снимке из 1930-их који приказују различите ситуације у којима су се нашли Гуа и Доналд, преноси ЛадБибле.
Келог је био инспирисан чланком о “деци-вуковима” из Индије за које су сви мислили да нису довољно интелигентна, али по њему, она су се просто адаптирала средини у којој су одрасла.
Одбацујући идеју о остављању детета у дивљини, амерички психолог је одлучио да уради супротно - да у људски живот унесе новорођенче животиње.
"Когнитивни зид"
Чим су је сместили у дом, Келог и његова супруга су започели низ тестова, док су резултати детаљно документовани. Доналд и Гуа су одгајани на идентичан начин, а једном приликом су тестиране њихове реакције на пуцањ из пиштоља.
Наиме, Келог је одлучио да стави шимпанзу и дете, окрене их према камери, а затим испали ћорак иза њихових леђа. Гуа је реаговала на буку и потражила утеху код свог “оца”, док је дете деловало запрепашћено, али углавном неометано.
Животиња је у раним тестовима имала “добар учинак”, али је касније ударила у “когнитивни зид”, како је описано у студији.
Наиме, Гуа је развила људско понашање, попут држања чаше, кашике или одговарања на једноставне задатке. Ипак, била је мање независна од Доналда када је у питању људска интеракција и често се ослањала на Келога, тражећи загрљај и мажење.
Крај експеримента
Психолог је планирао да експеримент траје пет година, али после само девет месеци је решио да га прекине. И данас није најјасније зашто је то учинио - да ли је било пренапорно бавити се родитељством и истовремено научним радом, или због тога што је шимпанза расла и постајала претња по Доналда.
“Речено нам је само да је студија прекинута 28. марта 1932, када је Гуа врац́ена у колонију у Оранџ парку, где је касније угинула”, наведено је у студији.
Наводно, постојао је и налаз по којем Гуа није била у могућности да комуницира као људи, док је дете почело на имитира звуке шимпанзе.
Било како било, Келог и његова супруга су написали књигу “Тхе апе анд тхе цхилд”, у којој су описали јединствени експеримент који би данас сигурно изазвао пуно полемике и осуда.
(Телеграф)
БОНУС ВИДЕО - КАКО ФУНКЦИОНИШЕ МОЗАК МАСОВНОГ УБИЦЕ: Др Владимир Стојковић у емисији Фактор ризика
Препоручујемо

СТРУЧЊАК ОТКРИО: Оваква вода је најбоља за пиће - има бројне бенефите
27. 01. 2025. у 19:18

ЗБОГ ИЗГЛЕДА - ПРЕТИЛИ ЈОЈ СМРЋУ: Како данас изгледа НАЈЛЕПША девојчица света? (ФОТО)
27. 01. 2025. у 16:38

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)