Истраживање немачких научника - Остаци неурона у ушима код људи покушавају да покрећу уши док слушамо

Љиљана Бегенишић

31. 01. 2025. у 11:00

Остаци неурона у људским ушима покушавају да покрећу уши док људи слушају, открила је студија Универзитета Сарланд у Немачкој.

Истраживање немачких научника - Остаци неурона у ушима код људи покушавају да покрећу уши док слушамо

Фото Shutterstock

"Верује се да су наши преци изгубили способност да померају уши пре око 25 милиона година, али тешко је рећи због чега. Међутим, успели смо да докажемо да су неуронска кола и даље присутна у неком стању, то јест наш мозак је задржао неке од структура потребних за померање ушију, иако више немају функцију", рекао је водећи аутор истраживања Андреас Шроер.

У студији је откривено да је кретање ових мишића код људи повезано са смером звукова на које људи обраћају пажњу, а сада је откривено да се поједини мишићи активирају када људи имају потешкоћа да чују неки звук, преноси Гардијан.

У једном од експеримената у оквиру студије учествовало је 20 одраслих без проблема са слухом да слушају аудио-књигу која се репродукује истовремено са истог звучника на којем се репродукује подкаст.

Употребљена су три сценарија, у најлакшем, подкаст је био тиши од аудио-књиге, а у најтежем сценарију пуштена су два подкаста истовремено кад и аудио-књига, при чему је један од подкаста био сличне јачине звука као и књига.

"Желели смо да сазнамо да ли соматски нервни систем код људи реагује на напорно слушање звукова. Као када покушавате да разумете шта неко говори у празном ресторану и када покушавате да разумете некога у веома прометном ресторану", рекао је Шроер.

Сви учесници носили су комплет електрода како би истраживачи пратили електричну активност коју производе мишићи потребни за померање ушију, а након експреимента требало је да оцене колико труда им је било потребно да слушају аудио-књигу.

Откривено је да су испитаници губили фокус на аудио-књигу како се сценарио кретао од најлакшег ка најтежем, док је активност у горњим ушним мишићима, који подижу уво нагоре и ка споља, била већа током најтежих услова слушања.

Такође је откривено да су задњи ушни мишићи, који повлаче уво уназад, били активнији кад су звуци долазили иза учесника него испред њих.

"Покрети уха које смо снимили вероватно немају видљиве користи. Тако да мислимо да овај систем 'даје све од себе', али да вероватно не постиже много", навео је Шроер.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИ ОДБИЛИ ПРЕКИД ВАТРЕ И ГОМИЛАЈУ ЈАКЕ СНАГЕ КОД ЛИМАНА: Спрема се велика офанзива, ништа од мира у наредним месецима!

РУСИ ОДБИЛИ ПРЕКИД ВАТРЕ И ГОМИЛАЈУ ЈАКЕ СНАГЕ КОД ЛИМАНА: Спрема се велика офанзива, ништа од мира у наредним месецима!

ЈУЧЕ је Москва одбила мировни предлог и прекид ватре на 30 дана са Украјином. Високи званичници Трампове администрације у последњим данима воде разговоре о томе да Вашингтон можда неће бити у стању да издејствује прекид ватре између Русије и Украјине у наредним месецима. За то време, Москва гомила трупе у Доњецкој области и спрема се за велику офанзиву.

02. 04. 2025. у 14:59

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.

02. 04. 2025. у 10:16

Коментари (0)

НИКОЛА ЈОКИЋ ЗАПАЊИО РИВАЛЕ! Џулијус Рендл после антологијске ноћи Србина: Брате, нећу да те лажем... (ВИДЕО)