ОТКРИВЕНО НЕШТО ЗАСТРАШУЈУЋЕ У ОКЕАНУ ОКО АНТАРКТИКА: Суперкомпјутер упозорио, последице катаклизмичне
ТОПЉЕЊЕ поларног леденог покривача успорава Струју западних ветрова (Антарктичку циркумполарну струју), најјачу океанску струју на свету, управо је показало истраживање.

Фото: Free Images Pixabay
Ово топљење има импликације за глобалне климатске индикаторе, укључујући скок нивоа мора, загревање океана и морски екосистем, саопштио је Универзитет у Мелбурну.
Истраживачи са овог универзитета и Новрешког истраживачког центра НОРЦЕ показали су да ће тренутна струја да успори 20 одсто до 2050. ако се наставио сценарио високих емисија угљеника и климатске промене не успоре.
Убацивање свеже воде у Јужни океан мења његова својства, попут густине и салинитета, али и струја.
- Овај океан је екстремно комплексан и фино избалансиран. Ако се овај струјни „мотор“ поквари, то би могло да има озбиљне последице. То укључује више екстремних појава у региону, као и убрзавање глобалног загревања због редукције способности океана да делује као одвод угљеника – рекао је Бишакдата Гајен, професор Универзитета у Мелбурну.
Струја западних ветрова је и баријера за инвазивне врсте, попут алги врсте Durvillaea или морских животиња попут рачића и мекушаца са других континената.
Како ова струја успорава и слаби, велика је вероватноћа да ће такве врсте стићи до крхког Антарктика. То би могло да поремети ланце исхране животиња попут пингвина.
Струја западних ветрова је кључни део термохалинске циркулације и четири је пута јача од Голфске струје. Она покреће воду по планети и повезује Атлантик, Пацифик и Индијски океан.
Истраживачи су користили најбржи аустралијски суперкомпјутер и климатски симулатор ГАДИ, лоциран у Канбери.
Научници наводе да би последице топљења леденог покривача и загревање океана могле да имају много комплекснији утицај на Струју западних ветрова него што се мислило.
- Један од разлога због којих је Струја западних ветрова важна у регулацији наше климе је начин контролисања колико топлоте стиже до Антарктика и његовог леденог покривача. Ако струја успори, на крајњи југ ће стизати више топлоте са севера и то ће убрзати топљење. У том опасном кругу, топљење леда наставиће даље да успорава заштите струје – рекао је за Daily Mail др Тајмур Сохаил, постдокторанд на Универзитету у Мелбурну и коаутор студије.
Ледени покривач Антарктика садржи 90 одсто светске воде за пиће и има потенцијал да драстично подигне ниво мора. Иако студија објављена у Environmental Research Letters не наводи да ће тај покривач ускоро нестати, али чак и мало убрзање топљења леда може да буде катастрофално за 230 милиона људи који живео у приобалним областима, пише Даилy Маил.
(Телеграф Наука/University of Melbourne/Daily Mail)
Препоручујемо

НЕ ПРОДАЈУ НЕГО СКУПЉАЈУ МАГЛУ: Како пустињски градови скупљају воду за пиће из ваздуха
02. 03. 2025. у 19:00

"УДАРА ВАС СТРУЈА" СВАКИ ЧАС? Пробајте ове трикове против наелектрисања
26. 02. 2025. у 22:26

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НИ ЛАУШ НИЈЕ ПРИМЕТИО ДО КРАЈА СНИМАЊА: Најлуђа грешка из "Боја на Косову"
ЛАУШЕВИЋ је о снимању филма "Бој на Косову" писао у књизи "Година прође, дан никад".
28. 04. 2025. у 10:32
Коментари (0)