ИСТОРИЈСКИ УСПЕХ НАУЧНИКА: Ухваћени важни сигнали на Месецу
КОРИШЋЕЊЕ ГНСС сигнала за навигацију може смањити ослањање на људске оператере јер ове сигнале може да покупи и користи свемирска летелица аутономно, чак и на удаљености од Месеца.

Фото Pixabay free images
Навигација помоћу ГПС сигнала није ништа ново или необично. Готово да нема новог аутомобила који већ нема уграђен навигациони систем, а исто важи и за паметне телефоне. Данас се људи ослањају на ГПС и електронске карте да би стигли од тачке А до тачке Б.
Али како се сналазите када сте, на пример, на месецу? Иако ћемо морати још мало да сачекамо да људи поново прошетају површином природног сателита Земље, ГПС или навигација су изузетно важни за управљање летелицама или возилима на површини других планета.
Управо то је НАСА успела да постигне у сарадњи са Италијанском свемирском агенцијом када су снимили први навигациони сигнал Лунарног ГНСС-а (Глобал Навигејшн Сателајт Систем). То је систем који прима и прати навигационе сигнале са површине Месеца и шаље их на Земљу.
Ови резултати значе да би НАСА-ине мисије Артемис или друге истраживачке мисије могле имати користи од ових сигнала како би тачно и аутономно одредиле своју позицију, брзину и време. Ово представља одскочну даску за напредне навигационе системе и услуге за Месец и Марс, наводи НАСА.
-На Земљи можемо да користимо ГНСС сигнале за навигацију по свему, од паметних телефона до авиона, рекао је Кевин Когинс, заменик сарадника администратора за НАСА-ин програм СКаН (Спејс комјуникешнс енд навигејшн).
-Ово нам показује да можемо успешно да примамо и пратимо ГНСС сигнале на Месецу. Ово је веома узбудљиво откриће за лунарну навигацију и надамо се да ћемо ову способност користити за будуће мисије."Кључни тренутак догодио се 3. марта када је ЛуГРЕ (Лунар ГНСС Рисепшн Екперимент) први пут у историји ухватио и пратио сигнале на површини Месеца и исправио навигацију за лунарни лендер Блу Гоуст.
Такође је оборио ГНСС рекорде на свом путовању на Месец пошто је ухватио сигнал са висине од око 340 хиљада километара од Земље. Његов рекорд висине наставио је да се пење када је ЛуГРЕ стигао до лунарне орбите - више од 390 хиљада километара од Земље. То значи да би се мисије у цислунарном простору, региону свемира између Земље и Месеца, такође могле ослањати на ГНСС сигнале за навигационе корекције.
Наиме, коришћење ГНСС сигнала за навигацију може да смањи ослањање на људске оператере јер ове сигнале летелица може аутономно ухватити и користити, чак и на великој удаљености.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица
Препоручујемо

АМЕРИКАНЦИ ОЖИВЉАВАЈУ МАМУТА: Генетски модификовали слона - ево шта су створили
05. 03. 2025. у 00:30

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

ПРОГЛАШЕНО ВАНРЕДНО СТАЊЕ У СЛОВАЧКОЈ: Дато упутство и за Србију,Аустрија ЗАТВОРИЛА 20-ак граничних прелаза да спречи ширење слинавке и шапа
МИНИСТАРСТВО пољопривреде Србије апеловало је недавно на све сточаре, ветеринаре и друге актере у сектору сточарства да предузму све неопходне мере како би спречили потенцијални унос болести слинавке и шапа у Србију и буду максимално одговорни.
08. 04. 2025. у 14:48 >> 18:42

ПРЕГЛАСНИ ДОК ВОДЕ ЉУБАВ Комшије Миме Караџића хтеле да сазову савет: "Виђамо Миму, старог вука, како да не"
ГЛУМАЦ Мима Караџић ужива већ неко време са четири деценије млађом Наташом Станић.
08. 04. 2025. у 12:13
Коментари (0)