НАУЧНИЦИ УПОЗОРАВАЈУ: Боравак у свемиру оставља последице по здравље астронаута
БОРАВАК у свемиру и поглед на планету Земљу је искуство о којем многи маштају, али он такође оставља последице по људско тело, упозоравају научници.

Танјуг
Дужи боравак у бестежинском стању може оставити последице по здравље астронаута и по њихову физичку кондицију, а да би се у потпуности санирале могу бити потребне године, преноси ББЦ.
Астронаути НАСА-е Суни Вилијамс и Буч Вилмор вратили су се на Земљу после девет месеци принудног боравка у космосу, а сада почиње њихов опоравак.
-Свемир је далеко најекстремније окружење на које је човек икада наишао, а ми једноставно нисмо еволуирали да бисмо се носили са таквим условима, указао је научник Демијен Бејли који проучава физиологију на Универзитету у Јужном Велсу.
Улазак у свемир у почетку делује лагодно, срце и мишићи раде са лакоћом у бестежинском стању.
-То је као да сте на одмору. Само лебдите по свемирској станици, описује астронаут Тим Пик, који је 2015. боравио на Међународној свемирској станици (МСС).
Овај осећај може се упоредити са излежавањем у кревету, али ако то потраје предуго настају последице.
Мишићима је потребно да буду активни јер у супротном почињу да слабе и атрофирају, па долази до убрзаног старења, упозоравају научници.
Исто се дешава и са срцем и крвним судовима, који такође слабе, а кости постају крхкије и ломљивије.
Бејли наводи да код астронаута током боравка у свемиру сваког месеца долази до губитка око једног процента масе мишића и костију.
То постаје очигледно по њиховом повратку на Земљу. Због свега тога је важно да астронаути одлазе на мисију у свемир у топ физичкој форми.
Исто тако је важно да током свог боравка у космосу они имају два сата вежби како би што боље очували здравље мишића И костију.
Суни и Буч ће сада по повратку почети са програмом интензивног вежбања како би повратили своје изгубљене функције, за шта ће им вероватно бити потребно неколико месеци, указују експерти.
Астронаути НАСА-е су привукли међународну пажњу када је њихов кратки боравак у свемиру прерастао у мисију која је трајала више од девет месеци, а јуче су се коначно вратили на Земљу.
Вилијамсова и Вилмор, заједно са космонаутима НАСА-е Ником Хејгом и астронаутом Александром Горбуновим из руске свемирске агенције Роскосмос, сигурно су се спустили у море јуче у 17.57 сати по америчком источном времену код обале Талахасија, надомак Флориде, пренео је ЦНН.
Вилмор и Вилијамс отишли су на свемирску станицу у јуну прошле године као прва посада летелице "Boeing Starliner" у оквиру пробне осмодневне мисије.
Њихов повратак је више пута одлаган због проблема са погонским системом летелице, па је НАСА донела одлуку да их врати на Земљу капсулом "SpaceX" у оквиру редовне смене посаде.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо

БРИТАНСКИ НАУЧНИЦИ: Планирају уградњу импланта у мозак алкохоличара и наркомана
16. 03. 2025. у 22:00

ТРАМП ОТКРИО КОЛИКО ЉУДИ НЕДЕЉНО ГИНЕ У УКРАЈИНИ: "Путин убија много украјинских војника"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да је незадовољан понашањем руског председника Владимира Путина и навео да разматра нове санкције против Русије.
08. 07. 2025. у 20:36

СКАНДАЛ! ПЛЕНКОВИЋ О УСТАШКОМ КОНЦЕРТУ ТОМПСОНА: "Поносни смо, једино он може да окупи пола милиона"
ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић одржао је конференцију за медије након седнице Председништва Хрватске демократске заједнице (ХДЗ). Главна тема била је концерт Марка Перковића Томпсона на Хиподрому и усташка иконографија која се тамо могла видети, али и чути.
07. 07. 2025. у 18:33

КИНЕЗИ НАПАЛИ НЕМАЧКИ АВИОН ЛАСЕРОМ? Берлин потврдио - брод је нациљао ловца, амбасадор хитно позван на разговор
КИНЕСКИ ратни брод ласерски је циљао немачки авион изнад Црвеног мора током мисије ЕУ, тврди немачка влада. Берлин је оценио инцидент као озбиљан безбедносни пропуст и позвао кинеског амбасадора на хитан разговор.
10. 07. 2025. у 12:53
Коментари (0)