ШТА ИЗАЗИВА МУЊЕ? Научници у потрази за „ванземаљским“ одговором
ЈОШ не разумемо у потпуности шта изазива муње. Нова студија сугерише да би налети космичких зрака могли бити карика која недостаје.

Фото: Профимедиа/илустрација
Космички зраци могу представљати ванземаљски одговор на дуготрајну мистерију о муњама на Земљи. Олује са грмљавином су изузетно уобичајене; запањујућих три милиона муња деси се на Земљи сваког дана. Међутим, иако су онесвеприсутне, научници још не знају у потпуности шта их узрокује.
Истраживачи из америчке Националне лабораторије Лос Аламос у Њу Мексику кажу да би један од узрок муња могао да има ванземаљско порекло.
Првобитна теорија о настанку муња је изнета 1960-их и 1970-их: електрони постану јонизовани у ваздуху и изазову такозвани термални колапс. Међутим, тај процес би захтевао веома снажно електрично поље у облаку, а то никад није измерено. У ствари, најснажније електрично поље детектовано у олујним облацима је 10 пута слабије него што би било потребно за изазивање муње на основу те теорије.
ШТА СЕ ДЕШАВА ТОКОМ ЕЛЕКТРИЧНОГ ПРАЖЊЕЊА?
Да би решили дуготрајну загонетку, истраживачи су употребили низ радио-антена како би забележили прецизну прогресију пражњења електрицитета у простору и времену са досад невиђеном тачношћу и резолуцијом. Две групе антена, размакнуте 11,5 километара, омогућиле су тродимензионални приказ путање сваког удара муње.
Налази су засновани на опсервацијама једне олује од 30. јула 2022, која је произвела више од 300 муња. Поред формирања и путање муња, истраживачи су мерили поларизацију, или правац, електричне струје која је чинила муње и упоредили та два скупа података.
„Упоредили смо правац пропагације сигнала муња дуж неколико стотина метара и то упоредили са правцем поларизације пражњења. Открили смо несклад – правци се нису поклапали. То је указивало да пражњење током првих десетина микросекунди није последица електричног поља у облаку. Узрок је нешто друго“, кажу истраживачи.
Они сматрају да су налети космичких зрака то нешто друго – таласи високоенергетских честица које у атмосфери изазивају космички зраци, распрскавања наелектрисаних водоничних језгара која кривудају по свемиру скоро брзином светлости. Космички зраци могу долазити од далеких супернова, црних рупа и чак Сунца, и константно ударају у Земљину горњу атмосферу. Кад се расцепе у интеракцији са молекулима ваздуха, настају таласи егзотичних честица као што су пиони, миони, високоенергетски електрони и њихови антиматеријски парњаци, познати као позитрони.
Позитрон је оно што називамо антиматеријом – исти је као електрон, али има позитивно наелектрисање уместо негативног. Присуство позитрона у налетима космичких зрака могло би објаснити несклад између правца пражњења и правца електричне струје.
БРОЈ МУЊА И СУНЧЕВЕ ФАЗЕ
Веза између муња и космичких зрака је већ истраживана, али нови налази нису у складу ни са једном ранијом теоријом.
Космички зраци ударају нашу планету све време, али је њихове утицаје прилично тешко детектовати. „Волели бисмо да изведемо директне истовремене опсервације та два феномена – муња и налета космичких зрака Међутим, то је веома тешко јер детектори честица који могу детектовати те налете на Земљи могу да их примете само кад долазе из одређеног правца. Помоћу постојећих система, можда бисмо могли да детектујемо само отприлике један од хиљаду“, кажу истраживачи.
Засад ће покушати да репликују мерења код већег броја грмљавинских олуја и бљескова муња. Такође ће трагати за могућим корелацијама између броја муња и фазе соларног циклуса.
Истраживачи мисле да током најактивнијег дела Сунчевог 11-годишњег цуклуса, познатог као соларни максимум, мање космичких зрака стигне до планете пошто је магнетно поље ојачано константним ударима соларног ветра. Ово ојачано магнетно поље боље одбија долазеће космичке зраке, што би, у теорији, требало да учини атмосферу мање погодном за формирање муња. Међутим, подаци о томе су оскудни.
То је веома тежак проблем јер на стопу муња могу да утичу многи други фактори. Било би потребно много података о муњама сакупљених глобално да би се видео тај ефекат, али се такође морају искључити неки други фактори, пренео је „Спејс“.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели
Препоручујемо

СРУШЕНА ЈЕ ВЕЛИКА ЗАБЛУДА, ЕВО ДОКАЗА: Ово није последњи снимак сонде "Касини"
26. 03. 2025. у 23:11

СЕНЗАЦИОНАЛНО ОТКРИЋЕ: Најдужи органски молекули пронађени у узорку са Марса (ВИДЕО)
26. 03. 2025. у 01:12

НАЈНОВИЈЕ ИСТРАЖИВАЊЕ ПОКАЗАЛО: Да ли свакодневно туширање исушује кожу
01. 04. 2025. у 00:00

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)