КУЋЕ ОД ПЕЧУРАКА?: Научници открили нову алтернативу за градњу

Јована Шведић

04. 05. 2025. у 16:14

ТИМ истраживача са Државног универзитета Монтане развио је иновативан грађевински материјал који комбинује мицелијум гљива са специјалним бактеријама

КУЋЕ ОД ПЕЧУРАКА?: Научници открили нову алтернативу за градњу

Foto: Profimedia

У потрази за одрживијим приступима градњи, тим истраживача са Државног универзитета Монтане развио је иновативан грађевински материјал који комбинује мицелијум гљива са специјализованим бактеријама. Циљ ове иновације је да се пронађе алтернатива цементу, чија производња тренутно доприноси чак 8% глобалним емисијама угљен-диоксида, преноси грађевинарство рс.

Мицелијум, мрежаста структура слична корену коју формирају гљиве, у овом случају потиче од врсте Неуроспора црасса. Ова гљива се истиче брзом способношћу раста и потенцијалом за тзв. микробиолошки изазвану карбонатну преципитацију (МИЦП), процес којим се растресите честице попут песка могу претворити у чврсту масу сличну цементу.

У ову биолошку матрицу истраживачи су увели и бактерију Споросарцина пастеурии, познату по својој способности биоминерализације - стварања чврстих минералних структура. Ова бактерија се раније користила за поправку оштећених цигли, па чак и у експериментима са лунарним тлом.

Једна од главних препрека код тзв. инжењерских живих материјала (ЕЛМ) била је њихова ограничена издржљивост - већина таквих материјала губи своја својства након свега неколико дана или недеља. Међутим, нова комбинација гљива и бактерија показала је далеко већу постојаност: микроорганизми су остали метаболички активни најмање четири недеље, што је значајно дуже у поређењу са претходним покушајима у овој области.

Асистенткиња са Државног универзитета Монтане Челси (Цхелсеа) Хеверан, која је и коауторка студије објављене у часопису "Целл Репортс Пхyсицал Сциенце", истакла је додатну предност коришћења мицелијума гљиве Н. црасса.

Објаснила је да гљивичне "скелетне" структуре омогућавају прецизну контролу унутрашње архитектуре материјала. У оквиру експеримента, тим је успео да обликује геометрију која подсећа на кортикалну кост, познату по својој снази и крутости, што отвара могућности за креирање различитих сложених структура у будућности.

То представља први покушај да се мицелијум користи као основа за биоминерализоване ЕЛМ материјале. Снимци које су истраживачи поделили приказују мале греде израђене управо од овог новог материјала - комбинације мицелијума и бактерије С. пастеурии. Узорци су показали обећавајуће механичке карактеристике, укључујући чврстину, отпорност и могућност самопоправљања.

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ЗАХАРОВА О УПОЗОРЕЊУ ВУЧИЋУ ЗБОГ ПОСЕТЕ МОСКВИ: Бандитизам и уцена, тако делују терористичке ћелије

ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова данас је назвала упозорења Европске уније председнику Србије Александру Вучићу у вези његове посете Москви за Дан победе, "бандитизмом и уценом''.

30. 04. 2025. у 16:55

Коментари (0)

НЕ ЖЕЛЕ ИХ У ФЕНЕРУ: Тадић и Џеко примили лоше вести, Мурињо их прецртао са списка