РУЧНО РАЂЕНИ ПРЕДМЕТИ: Намештај чија лепота не бледи (ФОТО)
У времену када је све доступно на клик, када производи долазе спаковани у картонске кутије и за годину нестају из употребе, јавља се све већа жеља за стварима које имају душу. Зато није ни чудо што су један од овогодишњих трендова за уређење куће управо ручно рађени, уникатни предмети.

Фото Shutterstock
Они враћају вредност истинском квалитету, занатском умећу и личној повезаности с простором у ком живимо.
Ручно направљени предмети нису само украси, они су одраз личности и укуса онога ко их бира. Било да је у питању ручно резбарен сто, руком ткани тепих или јединствена керамичка чинија, сваки комад носи траг мајстора који га је створио. Управо та несавршеност, отисак прста, чвор у дрвету или несиметрична линија дају чар и јединственост коју индустријска производња не може да понуди. У добу у ком све делује униформно, ручно рађени предмети постају израз индивидуалности. Претварају дом у лични простор, у амбијент који није само функционалан, већ и испуњен емоцијама.
Уз то, уморни смо од ствари које се покваре после непуне године од куповине. Масовна производња често значи компромисе у коришћеним материјалима, изради и дуготрајности. С друге стране, ручно израђени комади, напротив, праве се с намером да трају. Храстов сто који је направио локални столар, фотеља која се преноси с колена на колено, или комода која је генерацијама у вашој породици предмети су који не само да опстају, већ с годинама добијају на вредности и лепоти. Када купујете квалитетно, не купујете убрзо поново. Намештај рађен руком може се поправљати, прерађивати и адаптирати, док јефтин, фабрички комад често завршава на отпаду чим се појави први квар.
Иако су ручно рађени предмети често скупљи, њихова вредност се вишеструко враћа, јер не спадају под сезонске комаде. Они су наследство. Свако од нас у широј породици има комоду коју је још наш деда купио пре више од 70 година, а и даље изгледа сјајно. Само је једном прелаксирана, али је у одличном стању и данас. Куповином оваквих предмета бринемо и о екологији, јер тако стварамо мање отпада. Занатлије користе природне материјале и обновљене ресурсе, на пример, старе даске које би иначе завршиле на отпаду, претварају у подове и намештај који траје деценијама.
Уникатни, руком рађени предмети нису само тренд, већ представљају враћање правим вредностима – квалитету, трајности, поштовању рада и личности. У модерном, „брзом“ животу, они су симбол смирености и дубље повезаности са простором у ком живимо. Зато, када следећи пут будете бирали нешто за свој дом, размислите о томе ко је то направио, чиме, и с колико пажње. Изаберите предмет који ће вас пратити годинама, можда остати и генерацијама у породици. Или се заиграјте и направите га сами.

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)
ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.
23. 05. 2025. у 18:06

ХРВАТ ПОГИНУО НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Био официр француске војске, борио се у Луганску
ТОНИ Херцег, Хрват из Босне и Херцеговине и официр француске војске, погинуо је 6. маја у Луганској области у Украјини.
23. 05. 2025. у 17:00
Коментари (0)