СТУДИЈА ПОКАЗАЛА: Деца која имају пса ређе оболевају од екцема
Према недавно спроведеној студији, ако имате пса код куће то може помоћи у спречавању појаве екцема код деце која су генетски склона овом стању. Истраживачи поручују да су малишани са променом у ДНК која повећава шансе за развој екцема имали мање шансе да оболе од овог стања ако су била изложена контакту са псом у раном узрасту.

Фото Shutterstock
Ови налази пружају нове увиде у то шта би могло да изазове екцем код деце и како фактори околине могу да утичу на генетски ризик.
Екцем је поремећај свраба коже узрокован комбинацијом генетских и ефеката околине, али се мало зна о томе како та два фактора међусобно делују.
Међународни истраживачки тим, предвођен научницима са универзитета у Единбургу и Бристолу, Лондонске школе за хигијену и тропску медицину и Хелмхолц Минхен, испитао је податке од готово 300.000 људи како би истражили да ли они који су склони развоју екцема могу другачије да реагују на факторе околине. Тестирали су интеракције између 24 најзначајније генетске варијанте повезане са екцемом и 18 фактора животне средине у раном животу, током трудноће мајке и прве године живота детета. Почетна анализа код 25.000 појединаца сугерисала је да може да постоји веза између седам фактора животне средине – власништва над псом или мачком, старијег брата или сестре, дојења, пушења, употребе антибиотика и прања – и најмање једне утврђене генетске варијанте за екцем.
Затим су покушали да реплицирају своје налазе у већој групи од 255.000 испитаника. Најјача интеракција пронађена је између региона ДНК кода који је повећавао ризик од екцема, али код деце или беба чије су породице имале пса као кућног љубимца, тај ризик је нестао. Варијација у генетском коду налазила се близу гена за рецептор интерлеукина-7 (IL-7R), протеина који је укључен у функцију имуних ћелија и упалу. Лабораторијски тестови потврдили су да у ћелијама људске коже са генетском варијантом, молекуларни сигнали од пса, који би могли да изазову алергију, уместо тога делују на сузбијање упале коже. Налази такође указују на то да протеин IL-7R може бити потенцијална мета за будуће лечење или превенцију екцема, кажу стручњаци. Научници сугеришу да би излагање различитим бактеријама у раном узрасту, кроз контакт са псима и другом децом, могло бити заслужно за заштитни ефекат.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)