КАКО ЈЕ ПРОПАЛО СЛАВНО ЦАРСТВО: Откривен изгубљени град у долини Нила с храмом богиње кобре (ФОТО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

04. 07. 2025. у 00:33

ТИМ археолога открио је остатке две хиљаде и четиристо година старог прометног града с грађевинама које су имале више спратова, а пронађен је и храм богиње кобре.

КАКО ЈЕ ПРОПАЛО СЛАВНО ЦАРСТВО: Откривен изгубљени град у долини Нила с храмом богиње кобре (ФОТО)

Фото Pixabay free images

Град датира из четвртог века нове ере, а према тврдњама истраживача, имао је успешну локалну економију и верске традиције. Затрпан испод данашњег Тел ел Фара'ина у Египту, град Имет је откривен коришћењем најсавременије технологије.

Научници са Универзитета у Манчестеру и Универзитета Садат Цитy у Каиру су дошли до овог револуционарног открића у делти Нила. Тим археолога предвођен др. Никијем Нилсеном је ископао низ изванредних артефаката, који указују на процват економије и верске праксе на овој локацији, преносе медији.

Истраживачи су рекли да им је проналазак заборављеног града Имета омогућио да боље разумеју свакодневни живот, духовност и урбано планирање у делти чувене реке. Невероватни град датира из касног периода у Египту, последње ере египатске владавине коју је уништило освајање Александра Великог.

Археолози су користили даљинско истраживање укључујући сателитске снимке високе резолуције. Прво су уочили прахисторијске блатне цигле, што их је довело до густих архитектонски остатака, који су укључивали вишеспратне зграде са изузетно дебелим темељним зидовима.

Египћани из 4. века су их градили како би сместили своју растућу популарцију. Имет је као и регија делте постао урбани центар, тврде научници.

„Овакве куће се углавном налазе у делти Нила и потичу из касног периода и римског доба па су ретке у другим деловима Египта. Њихова присутност показује да је Имет био успешан и густо изграђен град с комплексном градском инфраструктуром“, рекао је др Нилсен.

Научници су открили и велики објекат који датира из средине птолемејског периода, што значи да је старији од касног периода. То значи да би овај град могао имати још старије корене. Грађевина је направљена преко процесијског пута који ју је повезивао с храмом посвећеног божанству и заштитнику града, а то је Вадјет, богиња кобра.

Грађевина је напуштена средином птолемејског доба, што је покренуло теорије о промени верских уверења у то време.

Археолози су открили и подручје за прераду житарица, као и торове за животиње, што је доказ да је Имет имао развијену локалну економију и религијске традиције. Пронађени артефакти такође подржавају идеју да је центар делте некада био успешна староегипатска заједница.

Све наведено, као и поједини артефакти, помогло је експертима да сазнају много о једном од давно изгубљених египатских градова, што додатно расветљава последње дане царства.

(sputnikportal.rs)

БОНУС ВИДЕО - Потрага за деловима тела код Лазаревца

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

Коментари (0)

ВЕЧЕРИ ТЕАТРА У СРЦУ ГРАДА: Завршен први MozzART позоришни фестивал