ДА ЛИ СЕ ФАРБА ПАРАН ИЛИ НЕПАРАН БРОЈ ЈАЈА? Народни обичај за Ускрс даје одговор
УСКРС је један од наших највеселијих и најсрећнијих празника које симболизује повратак Исуса Христа у живот. Домаћице, у зависности од краја Србије, фарбају јаја на Велики четвртак или Велики петак. Ипак, многе су у дилеми да ли треба фарбати паран или непаран број.
Градска управа Пожаревца
Број јаја за фарбање домаћице одређују у складу с потребама своје породице. Међутим, према народном веровању, идеално је офарбати тачно 33 јаја. Овај број симболише године Исусовог живота у тренутку када је био разапет.
Иако овај обичај потиче од давнина и преноси се с генерације на генерацију, ретко ко данас фарба тачно 33 ускршња јаја. Ипак, корисно је да се подсетимо овог обичаја.
Шта симболишу боје јаја
Фарбање ускршњих јаја има и симболичко значење. Поред црвене "чуваркуће", јаја се често фарбају и другим веселим бојама које представљају различите симболе. На пример, зелена боја симболизује пролеће и обнављање живота, док жута боја представља светлост и радост ускршњег јутра. Црвена је боја љубави и радости.
(Ало)
Препоручујемо
КАКО СЕ РАДЕ ЖАБЉИ ТРБУШЊАЦИ? Најефикаснији су за губљење масноће на стомаку
06. 06. 2026. у 15:05
МАЊАК ПРОТЕИНА МОЖЕ ДА СЕ ВИДИ НА ЛИЦУ: Обратите пажњу на ове промене
06. 06. 2026. у 11:33
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ПУТИН ГУБИ КРИМ? У току је "дубока операција" - Украјина изводи брз повратак полуострва након 12 година
ЗАПАДНИ медији и стручњаци данима уназад предвиђају да би се полуострво Крим могло вратити под украјинску контролу, јер је Украјина прекинула руске линије снабдевања.
06. 06. 2026. у 08:59 >> 08:59
НЕМАЧКА ХИТНО ПОЗВАЛА РУСИЈУ: Путине, време је...
МИНИСТАР спољних послова Немачке, Јохан Вадефул, позвао је руског председника, Владимира Путина, да покрене преговоре о миру у Украјини уз учешће Европе, преносе немачки медији.
05. 06. 2026. у 09:53
НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²
"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."
02. 06. 2026. у 21:24
Коментари (0)