ПРАВО ЧУДО У ХОЛАНДИЈИ: Изграђен ауто-пут чији асфалт штеди гориво
ХОЛАНДИЈА је добила енергетски најодрживији ауто-пут пресвучен асфалтом који смањује отпор гума, чиме возачи штеде гориво.

Фото: Пиксабеј
Реч је о обновљеном путу између градова Делфт и Зутемер који има сопствено, одрживо снабдевање енергијом. Снага за расвету пута, као и за семафоре, генерише 220 соларних панела који су уграђени у заштитнике против буке.
Да би могли током ноћи да користе локално генерисану електричну енергију, поред пута је постављена велика батерија која похрањује соларну енергију током дана.
Осветљење поред пута такође је направљено одрживијим помоћу енергетски ефикаснијих ЛЕД светиљки, које се могу пригушити када је пут мање оптерећен.
Подлога је израђена од асфалта који смањује отпор котрљања аутомобилских гума, тако да учесници у саобраћају троше мање горива на тој 17 километара дугој деоници пута.
Семафори на путу имају уграђене сензоре, па је одвијање саобраћаја равномерније, без честих заустављања и убрзавања. То ће, како се процењује, смањити саобраћајну гужву и емисију штетних гасова, преноси портал „Техзле“.
(Спутњик)

ШПАНИЈА ПРОГЛАСИЛА ВАНРЕДНО СТАЊЕ
МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Шпаније прогласило је ванредно стање након данашњег нестанка струје.
28. 04. 2025. у 21:32

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - РАЗВЕЛА СЕ ГАГА: Процес дуг 13 месеци, ПРОМЕНИЛА презиме, а Тони има нову девојку и то милионерку
ПАПИРИ за развод певачице Драгане Мирковић и Тонија Бијелића су потписани, а бракоразводни поступак је окончан после нешто више од годину дана.
29. 04. 2025. у 14:20 >> 14:21
Коментари (0)