МАЊЕ ОД ЧЕТИРИ МИЛИОНА СТАНОВНИКА: У Хрватској стартовао електронски попис
ПОПИС становника у Хрватској, који је јуче почео електронским путем, показаће да је у земљи мање од четири милиона становника и да је пад наталитета крајње драматичан.

Фото ЕПА
Уочи пописа забележен је снажан притисак на преостале Србе у Хрватској да се не изјашњавају као Срби и православци, а широм земље је постављено и 80 великих плаката на којима се позивају Срби да се изјасне као Хрвати и припадници Хрватске православне цркве.
Акцију је покренуо извесни Горан Мацура, Србин из Шибеника, који се представља као бранитељ, а на друштвеним мрежама већ дуго посве некажњено поздравља са "За дом спремни!". Иза себе има бурну прошлост, па је, између осталог, радио као домар у основној школи где се закључао са ученицима, а недавно је смрћу претио и начелнику шибенске полиције. Пре тога је вређао професорку рекавши да је "опанчарка", али није непознато да ли је уследио и судски епилог за инцидент у школи.
Ко је том Мацури дао паре за скупе плакате нико до сада није открио, као ни то да некажњено промовише непостојећу Хрватску православну цркву. Зна се само то да је постављање плаката коштало око 15.000 евра и да је то неко платио и да траг новца води до екстремистичких скупина у Аустралији.
Српско народно веће пре пописа је покренуло акцију "самопопиши се", да би сви Срби који се боје пописа и последица ако се изјасне као православни верници били поштеђени неугодности. Једна особа у домаћинству може електронским путем да попише све. Попис ће без сумње показати и драматичан пад броја Срба који живе у Хрватској, те чињеницу да су у многим местима где су Срби били већина остали само старци. Нестала су и многа српска села, поготово у Лици и Далмацији, у којима више нико не живи.
Посебан притисак осећају Срби у Вуковару, а градоначелник Иван Пенава чак је оптужио премијера Андреја Пленковића да је у договору са председником СДСС-а Милорадом Пуповцем договорио лажирање пописа. Попис од пре десет година је показао да је у Вуковару 34,87 одсто Срба, што је по Закону о правима националних мањина омогућило увођење двојезичности. Али, у пракси то није остварено, а у међувремену се из града на Дунаву иселило доста и Хрвата и Срба.
НЕСТАЈАЊЕ СРБА
Подаци показују да је просечна старост Срба у Хрватској 12 година виша од просека Хрвата, а у многим местима где су Срби чинили већину данас су то Хрвати. Процес нестајања Срба започео је у НДХ, али се интензивно наставио након "Олује", када је протерано више од 300.000 Срба. Тако је Срба 1991. било 581.000, а 2001. само 201.000, док је попис пре десет година показао да је у Хрватској живело свега 186.000 Срба.
Препоручујемо

ЗАСТРАШУЈУЋЕ: Удар Искандера убио 70 припадника ВСУ, објављен снимак (ВИДЕО)
РУСКА војска је нанела удар оперативно-тактичким ракетним системом „Искандер“ на камп за обуку украјинских снага у Сумској области, при чему је, према наводима Министарства одбране Русије, убијено до 70 припадника Оружаних снага Украјине (ВСУ), укључујући 20 инструктора.
20. 05. 2025. у 21:12

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

ДОСТА ЦЕНЗУРЕ И ЋУТАЊА Евросонг скандал, огласио се премијер Шпаније: "А Русију сте могли?"
ДВОСТРУКИ аршини...
19. 05. 2025. у 19:03
Коментари (0)