ПОПЛАВЕ У БОСНИ И ХЕРЦЕГОВИНИ: Евакуисано становништво, критична ситуација, вода ушла у куће (ФОТО/ВИДЕО)
У МНОГИМ градовима Босне и Херцеговине, Сарајеву, околним местима, Мостару, због поплаве изазване обилним падавинама ситуација је критична.
Фото: Танјуг/Фена
У појединим деловима су евакуисани грађани.
Због бујичних поплава, ванредна ситуација је у Палама, Трнову и Источној Илиџи. Угроженом становништву помажу екипе Цивилне заштите, МУП-а и многобројно становништво.
Највише штете претрпели су мештани Трнова. Сатима су били практично одсечени од Источног Сарајева са једне и Фоче с друге стране.
Вода је поплавила више од стотину домаћинстава. Многи су остали без стоке и пластеничке производње, а девет лица из насеља Кијево евакуисано је из својих домова захваљујући брзој интервенцији припадника жандармерије.
За разлику од Источне Илиџе и Трнова, у Палама је нешто стабилнија ситуација.
Због обилних падавина, у наредних 48 часова и даље постоји опасност од бујичних поплава, посебно у горњем и средњем делу слива Дрине, упозоравају из Вода Српске.
Очекује се и значајније повећање водостаја реке Босне, с могућношћу достизања коте редовне одбране од поплава.
Ванредна ситуација у угроженим општинама биће на снази док се временски услови потпуно не стабилизују, а план је да се сутра обиђу све локације на којима је штета забележена и утврди коме је помоћ најпотребнија.
Што се тиче Сарајева, протекла ноћ протекла је мирно и без значајнијих интервенција упркос обилној киши која је синоћ непрекидно падала.
Из Оперативног центра Цивилне заштите Кантона Сарајево су рекли да су све реке на подручју кантона Сарајево у својим коритима.
- Што се тиче протеклог дана, гледано по општинама, служба Цивилне заштите имала је велики број интервенција. На подручју општине Илиџа је било најтеже стање, поплављено је 80 објеката, а 100 особа је евакуисано - кажу из Оперативног центра Цивилне заштите Кантона Сарајево.
Што се тиче осталих општина, поплаве су забележене и на подручју општине Нови Град, где је вода продрла у велики број објеката.
Река Босна у Какњу, као и реке Фојница и Босна у Високом, излиле су се из свог корита на неколико локација због чега су ангажоване све расположиве снаге на постављањима насипа и санирања штете.
Синоћ се излиза река месту Чекрекчије код Високог, због чега је обустављено одвијање саобраћаја регионалним путем Високо–Сарајево.
Активирала су се клизишта, а у многим градовима грађани немају питку воду.
Историјски рекорд раста у делу Коњица забележила је Неретва.
Временска прогноза за Босну и Херцеговину није нимало оптимистична, пошто се киша очекује у већини подручја, а слично време задржаће се и у наредна два дана.
(Спутњик)
БОНУС ВИДЕО:
КАТАСТРОФА У РЕПУБЛИЦИ СРПСКОЈ: Невреме направило хаос у Источној Илиџи
Препоручујемо
АЛАРАМАНТНО У САРАЈЕВУ: Улице поплављене, саобраћај заустављен на деоници Сарајево—Фоча (ВИДЕО)
05. 11. 2021. у 08:56 >> 08:56
УКРАЈИНЦИ ОБОРИЛИ НОВИ РУСКИ ДРОН: Запрепастили се шта се налази у њему
ЈЕДНОГ од првих дана 2026. године украјинска војска оборила је руски дрон новог типа. Идентификован је као „Геран-5“, брз и далекометни дрон.
23. 01. 2026. у 12:25
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
НАЈСТАРИЈИ ЈУГОСЛОВЕН: Доживео 132, израсли му трећи зуби
У АКЦИЈИ некдашње ревије Yуго папир “Тражимо најстаријег Југословена“ 1978. године новинари су се запутили у село Ораш Плање удаљено од Тешња десетак километара, где је живео Мехо Хаџић.
23. 01. 2026. у 16:47
Коментари (0)