БИСЕРА ПРЕЦРТАНА У БРИСЕЛУ: Шта се дешавало на маргинама састанка шефова дипломатија земаља Европске уније
ИАКО је Бисера Турковић, министарка спољних послова БиХ, покушала од Брисела и Европске уније да призове санкције за званичнике Републике Српске - то се није догодило.
Фото АП
Епилог је ово састанка шефова дипломатија земаља ЕУ у Бриселу. На маргинама овог догађаја Турковићева је бомбастичним изјавама да је "Западни Балкан у кризи као деведесетих и да у БиХ има политичара које треба санкционисати јер коче пут БиХ према ЕУ" тражила реакцију ЕУ према Републици Српској, али није добила шта је очекивала.
Према незваничним информацијама "Новости" из дипломатских кругова, у расправи дипломата ЕУ, Немачка, Холандија Луксембург, Белгија и Чешка су заговарале санкције српском члану Председништва БиХ, а против је одмах била Мађарска, док су остале државе биле суздржане или без става о овом питању.
Сања Вулић, Фото СНСД
Саговорници "Новости" кажу да су Турковићева и сарајевска башчаршијска дипломатија прецртани у Бриселу по питању санкција према Републици Српској.
Жељко Будимир, професор међународних односа на бањалучком Универзитету, каже да сарајевска дипломатија има за циљ да одврати Републику Српску да се бори за уставну позицију која је дефинисана Дејтонским споразумом.
- Дипломатија из Сарајева се сада своди на показивање да је у БиХ у кризи, и призивање страног интервенционизма, а у овом случају кроз санкције ЕУ према политичарима Српске. Бисера Турковић је особа која највише крши устав у БиХ и која је кроз деловање у спољној политици најочитији пример како бошњачка страна злоупотребљава заједничке институције БиХ - каже Будимир и додаје да сарајевска спољна политика сада функционише на систему блефа и по принципу "ако прође - прође".
Сања Вулић, посланик СНСД у Парламенту БиХ, каже да "краљица дипломатије" Бисера Турковић не може више никога да изненади.
- Њене измишљотине у Бриселу равне су њеној теорији да су датуле лек за корону. Једине особе које звецкају оружјем и вапе за новим трагичним сукобима и проливањем крви су
Турковићева и њен шеф Бакир Изетбеговић - поручила је Сања Вулић.
Пораз Турковићеве у Бриселу је како кажу наши саговорници, резултат појачане дипломатске активности званичника Српске.
Ана Тришић Бабић, саветница за спољну политику српског члана Председништва БиХ, каже за "Новости" да је РС била врло дипломатски активна.
- То је налагала ситуација у којој је било потребно једном већем броју главних међународних субјеката изложити наше виђење проблема, као и наше предлоге за његово решење. Неки од тих субјеката су нам наклоњени а неки не, али сви су нас пажљиво саслушали и размотрили наше аргументе - каже Ана Тришић Бабић.
Она истиче да је РС понудила решење и јасно се видело да не стоји теза да је РС кривац за настале проблеме - него управо супротно.
Жељко Будимир, Фото РТРС
ДИПЛОМАТСКА ПОБЕДА
- РАДИ се о једној кризи изазваној беспотребним потезима дела међународне заједнице, уз наклоност политичких снага у једном делу ФБиХ. РС је била принуђена да одговори својим дипломатским ангажманом и забележена је несумњива дипломатска победа - поручила је Ана Тришић Бабић.
Препоручујемо
ОРБАН НА СТРАНИ СРБИЈЕ: Мађарска се поново заложила за нашу земљу у Бриселу
16. 11. 2021. у 08:05
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ТРАМП ПОТПИСАО НАРЕДБУ 13219: "Дејтонски споразум и Резолуција 1244 се морају поштовати"
ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп продужио је данас ванредно стање на националном нивоу у вези са Западним Балканом, у складу са Законом о међународним ванредним економским овлашћењима, објављено је данас на сајту Федералног регистра САД.
24. 06. 2026. у 17:38 >> 17:45
УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум
КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.
24. 06. 2026. у 18:41
Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"
СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.
23. 06. 2026. у 16:05
Коментари (1)