СЕЋАЊЕ НА СТРАВИЧНЕ ЗЛОЧИНЕ УСТАША: На Српску Нову годину и на Светог Василија побили мештане славонских села
У ОРГАНИЗАЦИЈИ Вијећа српске националне мањине Вировитичко-подравске жупаније и Воћина у петак је одржан комеморативни скуп у знак сјећања на 261 мјештана села Кометник, Добрић и Секулинаци које су 13. и 14. Јануара 1942. године погубиле усташе.
Фото Д. Ј.
Био је то један од највећих усташких злочина током Другог свјетског рата на Папуку које су усташе починиле у знак одмазде због губитака у окршају с партизанским јединицама.
-Ово је само један и низу великих трагедија и злочина који су задесили српски народ за време Другог светског рата. Осим изразите мржње за овако нешто не може постојати никакав разлог. У то вријеме било је довољно само бити православне вјере и да се тако убије цела једна генерација. Посебно нас ужасава што је злочин почињен на Српску Нову годину и на Светог Василија. Сваки реликт усташког терора у нама изазива највећу језу и леди нам се крв у жилама. Ипак, данас с оваквог места шаљемо поруке мира и благостања, рекла је заменица председника Српског народног вијећа (СНВ) и саборска заступница Драгана Јецков.
Епископ пакрачко-славонски, владика Јован Ћулибрк напоменуо је како није случајно да се злочин догодио 14. јануара на празник села Кометник.
-У Другом светском рату највише се убијало на празнике, на сеоске славе и радости јер је требало радости претворити у тугу. Требало је пре свега љубав претворити у мржњу јер су се надали да ће мржња завладати и код који ће преживјети и да ће постати једнаке звјери као што су они сами, рекао је владика Јован.
О околностима злочина и истраживањима које је провео у раду на попису жртава говорио је историчар Милан Радановић.
-У два дана у два места убијено је 259 становника, а у наредним данима убијене су још две становнице. Реч је о јединственом историјском догађају због тога што је структура жртве и структура починитеља јединствена. Жртве су прије убојства стријељањем и клањем биле понижаване и пребијане, а том свирепошћу усташе су цијелом крају жељеле поручити да се не исплати било какво подржавање партизанских устаника, рекао је Радановић.
БОНУС ВИДЕО: НАЈНОВИЈЕ БЕСПИЛОТНЕ ЛЕТЕЛИЦЕ - Дронови који чувају српско небо
Препоручујемо
ЈОШ ЈЕДАН ГАФ МИЛАНОВИЋА: Сукоби хрватског врха и на бадњи дан у Загребу
06. 01. 2022. у 21:37
НОВО ХРВАТСКО "РЕМЕК ДЕЛО": Усташама приписују заслуге српских хероја! (ВИДЕО)
18. 12. 2021. у 12:56
ПУТИН ПИСАО ВУЧИЋУ: Пожелео му здравље и успехе, а грађанима Србије срећу и просперитет
ПРЕДСЕДНИК Александар Вучић примио је данас честитку председника Руске Федерације Владимира Путина поводом Дана државности Републике Србије, у којој му је руски лидер пожелео здравље и успехе, а грађанима Србије срећу и просперитет, саопштила је данас Служба за сарадњу са медијима председника Републике.
13. 02. 2026. у 12:40
СТРАДАЛИ МЛАДИЋ СИН ПОЗНАТОГ МУЗИЧАРА: Нови детаљи несреће у Сарајеву
ЕРДОАН Моранкић (23), који је страдао у трамвајској несрећи у Сарајеву, син је познатог музичара из Брчког Армана Моранкића, пише портал сарајевског Аваза.
13. 02. 2026. у 12:05
Дању спасавао животе у болници, ноћу се претварао у МОНСТРУМА: Језива истина откривена годинама касније
ПОЛИЦИЈА верује да је Крис Ревак, који је извршио самоубиство након што је оптужен за убиство, можда био серијски убица. Његов живот и дела крили су мрачну страну која је шокирала истражитеље.
15. 02. 2026. у 09:19
Коментари (1)