БиХ ЛАНЕ НАПУСТИЛО 170.000 ГРАЂАНА: Црна статистика о миграцији - прошла година била је рекордна по одласку становника из земље
ПРОШЛА година била је рекордна по одласку становника из БиХ. Према званичним подацима Уније за одрживи повратак и интеграције БиХ, трбухом за крухом пут иностранства отишло је чак 170.000 људи. То је дупло више него годину раније. Уколико се црни тренд одласка становништва настави, у БиХ ће се, према процени Уједињених нација, за две деценије преполовити број становника.
Грађани Бањалуке / Фото "Новости"
Социолог Иван Шијаковић каже, за "Новости", да је корона успорила одлазак становника, али да у наредном периоду, у складу са смиривањем епидемиолошке ситуације, можемо да очекујемо да ће исељавање у европске земље и даље расти.
- Људи не виде никакву перспективу - узимајући у обзир политичке, економске, безбедносне, културне и све друге разлоге, а с друге стране представници власти не раде ништа да би се оваква ситуација променила. Само два одсто људи у БиХ живи добро. Отприлике десет одсто становника се солидно сналази, а остатак живи у неизвестости. Процене Уједињених нација говоре да ће у БиХ до 2050. године живети око милион становника, што је поражавајуће - каже Шијаковић.
Он каже да БиХ напуштају углавном млађи и људи средње доби, и да су никакве шансе да ће се они вратити.
- Они не желе да губе своје време и свој живот овде у неперспективним условима, где немају могућност да нешто озбиљније раде. Политика је преузела све сфере живота - ако нисте у партији или блиски некој политичкој организацији, сва су вам врата затворена. Због атмосфере која влада и страха да ће се нешто десити, људи одлазе - каже Шијаковић.
Демограф Александар Чавић каже, за "Новости", да БиХ од одласка становника једино може спасти усвајање системских планова популационе политике РС и ФБиХ.
- Уколико то не усвојимо, у наредном периоду доћи ће до великих проблема функционисања друштва, између осталог у смислу немогућности функционисања пензионог и здравственог фонда, поручује Чавић.
РАСТУ БРОЈКЕ
У ПОСЛЕДЊЕ три године посебно је изражен тренд одласка људи из БиХ. Према подацима Уније за одрживи повратак и интеграције, 2019. године из БиХ се иселило 56.987 особа, следеће године 85.000, а 2021. године 170.000 грађана.
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTO
РУСКИ ВОЈНИ СТРУЧЊАК: Један удар "орешника" и "сармата" може да уништи читав НАТО у Европи
КОМБИНОВАНО лансирање ракетних система „сармат“ и „орешник“ способно је да неутралише целу војну инфраструктуру Северноатлантске алијансе у Европи, рекао је за руске медије Александар Степанов, војни стручњак Института за право и националну безбедност Руске председничке академије за националну економију и јавну управу (РАНХЕГА).
13. 05. 2026. у 12:29
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
"НЕ МОЖЕМО ДА ПОБЕДИМО, ПРЕЈАКИ СУ!" Путинов човек изненадио изјавом на руској државној телевизији
ПОЗНАТИ руски редитељ и пропагандиста Карен Шахназаров рекао је да Русија не може да победи Украјину, да је противник прејак и да је у интересу Русије да што пре оконча рат.
11. 05. 2026. у 19:09
Коментари (0)