ХРВАТСКА УКИДА ЈМБГ: Након 46 година више неће бити основна идентификациона ознака грађана

Биљана Ристивојевић

19. 04. 2022. у 08:44

МИНИСТАРСТВО унутрашњих послова Хрватске ставило је на јавну расправу предлог Закона о престанку важења Закона о матичном броју.

ХРВАТСКА УКИДА ЈМБГ: Након 46 година више неће бити основна идентификациона ознака грађана

Foto: YoutubePrintscreen/AKD d.o.o.

Предложени закон има само два члана - у првом се наводи да даном ступања на снагу тог закона престаје да важи Закон о матичном броју, а у другом да тај закон ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у Народним новинама, преноси Индекс.

Матични бројеви грађана који су одређени до дана престанка важења Закона о матичном броју неће бити брисани из постојећих евиденција и моћи ће да се користе за повезивање и размену података у случајевима кад повезивање података неће моћи да буде извршено коришћењем особног идентификационог броја, али не као основна и стална идентификациона ознака грађанина, већ као контролни механизам.

ЈМБГ је уведен је 1976. године у тадашњој Југославији, а грађанима је додељиван по месту становања, а након тога по месту рођења. У ЈМБГ-у су кодирани датум рођења, регија рођења, редни број и пол.

Од 2009. у Хрватској је уведен нови идентификациони број, тзв. особни идентификациони број (ОИБ) који мења ЈМБГ, али су у прелазном раздобљу оба броја била у употреби. Иако се данас искључиво користи ОИБ, ЈМБГ се и даље издаје и користи за координацију података међу државним регистрима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи

ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.

01. 07. 2025. у 11:45

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер

ИСПОВЕСТ РАДНИЦЕ: "Кад бисте ово знали, никад не бисте крочили на крузер"

ДРУШТВЕНИМ мрежама круже вирални снимци у којима особа која се представља као радница на крузеру дели детаље из живота на броду. У једном таквом видеу поделила је низ фотки у којима тврди да открива тајне живота на крузеру и тако шокирала многе.

05. 07. 2025. у 11:33

Коментари (0)

ВЕЧЕРИ ТЕАТРА У СРЦУ ГРАДА: Завршен први MozzART позоришни фестивал