ВИШЕ ОД ГОДИНУ ДАНА БИО ПОКРИВЕН: У Загребу напокон откривен споменик жртвама Холокауста и усташког режима
НАКОН више од године дана како је био прекривен заштитним материјалом, у Загребу је напокон откривен споменик жртвама Холокауста који је у имену добио и додатак ”и жртвама усташког режима”.
Споменик је постављен пред Главним колодвором, одакле су усташе одводиле невине жртве, Јевреје, Србе и Роме у логоре, међу осталим и Јасеновац.
Споменик је урађен слагањем кофера које су носили жртве пред одлазак у логоре. Требао је да носи назив ”Споменик Холокаусту”, а Јеврејска општина у Загребу, српске организације и антифашистичка удружења упорно су тражили да назив не буде уопштен, већ да се нагласи да је реч о усташким жртвама.
- Нисмо могли да прихватимо да то буде споменик за шест милиона убијених Јевреја у свету, као да се то догађало негде другде, а не у НДХ. А у тој такозваној држави по расним законима уз Јевреје систематски су убијали Србе, Роме, као и све непријатеље тадашњег режима - тврди др. Огњен Краус, председник Јеврејске општине Загреб.
И многи историчари тражили су да се измени назив споменику и нагласи да је реч о споменику за усташке жртве, али то у граду Загребу, који је наручио и израду споменика није уважено. Наиме, у међувремену је умро градоначелник Милан Бандић и тек је у договору са новом власти дошло до компромиса.
Историчар др. Иво Голдштајн каже да је управо са места где се споменик налази 800 загребачких Јевреја 1942. године упућено у логор Аушвиц. Али, са тог места су у вагоне утрпани и бројни Срби који су депортовани у логоре из којих се никада нису вратили.
Загребачки споменик урадио је вајар Далибор Стошић, а појавила се и сумња да је реч о плагијату. Споменик је сличан инсталацији италијанског уметника Фабија Маурија ”Западни зид плача”, који је настао пре тридесетак година, а био је изложен на Венецијанском бијеналу. Стошић је одбио сумње у плагијат и тврди да га је инспирисао Спилбергов филм ”Шиндлерова листа”. Уз загребачки споменик налази се и стара локомотива која је превозила жртве до разних локација.
У току рада на споменику било је и препуцавања што треба да пише уз споменик, а првобитно се предлагало да пише искључиво да је реч о жртвама Холокауста. Ипак, на крају је то исправљено и додато ”и жртвама усташа”.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)