ИЗБОРНИ ЗАКОН МОРА ДА СЕ МЕЊА: Хрватска тражи од Блинкена да се ангажује око БиХ

Татјана Марковић

15. 05. 2022. у 15:44

ХРВАТСКИ министар спољних послова Гордан Грлић Радман затражио је у Берлину од америчког државног секретара Ентонија Блинкена да се САД додатно ангажују око изборне реформе у БиХ и упозорио да би у супротном могло доћи до радикализације у тој земљи.

ИЗБОРНИ ЗАКОН МОРА ДА СЕ МЕЊА: Хрватска тражи од Блинкена да се ангажује око БиХ

Фото: ЕПА

- Америчком државном секретару сам пренео нашу велику забринутост због пропуштене шансе да се промени изборни закон БиХ. Упозорио сам и на могућу радикализацију ситуације након избора - рекао је Грлић Радман новинарима.

Он је додао да је Блинкена замолио за још јачу присутност и помоћ да се бошњачки лидери договоре са хрватским представницима о правилима за изборе који се одржавају у октобру. Двојица званичника учествовала су на неформалном састанку министара спољних послова држава чланица НАТО, које су поново подржале Украјину у борби против Русије.

- Сви министри су поново исказали солидарност у помоћи и изразили спремност за јачим ангажманом не само појединих земаља чланица него и целокупног НАТО - рекао је Грлић Радман.

Он је истакао да НАТО није део сукоба, али да подржава праведни и обрамбени рат Украјине. Шеф хрватске дипломатије је у разговору са замеником главног секретара НАТО Мирчом Џоаном изразио пуну подршку настојањима Финске и Шведске за чланство у НАТО.

- Разговарали смо и о брзини процедуре и верујем да би се то питање могло решити и пре самита НАТО крајем јуна у Мадриду - рекао је Грлић Радман.

Он је поновио да верује да ће се двоумљење које је око чланства Финске и Шведске изразила Турска ускоро решити у разговорима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.

06. 03. 2026. у 08:23

НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана

НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана

РАНИЈЕ је објављен и видео за који је део медија написао да је снимљен у просторијама Владе. Тим поводом огласили су се из Владе Црне Горе, и демантовали те наводе.

07. 03. 2026. у 22:55 >> 23:05

Коментари (0)

ПЛЕМЕНИТИ И ОДАНИ: Људи „анђеоске душе“ рађају се у ова три хороскопска знака