ОГЛАСИЛИ СЕ ГОЛДШТАЈН И МАТАУШИЋ: Прве реакције након што су их хрватске власти избациле из чланства Хрватске алијансе за Холокауст
ЈЕДАН од најистакнутијих хрватских историчара Иво Голдштајн и историчарка Наташа Матаушић одлуком политике више нису чланови радних тела у Хрватској која делују у склопу Међународне алијансе за сећање на Холокауст, а управо сутра и прекосутра се на скупу у Шведској расправља о необичном потезу хрватских власти да их искључи из рада ове међународне институције.
Иначе, у склопу Међународне алијансе сећања на Холокауст суделује 35 држава чланица, међу којима је и Србија. Разлог због чега је хрватско министарство спољних и европских послова и министарство културе "казнило" Голдштајна и Матаушићеву свакако вуче корене из политике, јер су, очито, неподобни за хрватску власт као истраживачи који су овој осетљивој теми приступали искључиво из научних, а не политичких габарита.
- Своје колеге и пријатеље из Међународне алијансе сећања на Холокауст обавестио сам о ономе што се догађа у Хрватској, тако да у Стокхолму сада знају све околности - каже за "Новости" Иво Голдштајн, који је аутор многобројних књига које говоре и о Холокаусту. - То је доказ како се бирају кадрови и све док је лојалност врхунски критеријум у овој земљи неће бити добро. Преживећу ја и без овог ангажмана, али жалосно је да се политика у све меша.
Голдштајн је ангажован у пројектима Алијансе од 2005. године, када је Хрватска и постала чланица. Иначе, његов колега историчар Горан Хутинец поднео је оставку када је видео што се догађа.
Голдштајн и Матаушићева су замењени другим члановима, Адријаном Бенчић, која је радила као кустос у Јасеновцу, и саветницом министарке културе Дубравком Ђурић Немец и професорком јудаистике и ауторкцом више радова о Холокаусту Наидом Михал Брандл. Сам професор Голдштајн тврди да новоизабрани чланови радних тела имају мање искуства од смењених.
Историчарка Наташа Матаушић каже за наш лист да је отишла у пензију и да јој је захваљено на сарадњи, али ће наставити са делом посла и убудуће. Посебно јер се следеће године припремају и две конференције у Загребу и Дубровнику.
- У потезу промене чланова радне групе свакако је најпогођенији др Голдштајн, који је и један од најпознатијих стручњака који истражује Холокауст у Хрватској. Очигледно да постоје многи разлози за његово уклањање, а увек је на делу политика - говори Наташа Матаушић за "Новости", историчарка која има непроцењиву заслугу да из заборава "извуче" Дијану Будисављевић која је спасавала децу из усташких логора смрти.
Матаушићева је била чланица Радне групе за меморијале и музеје, а Голдштајн је био члан Академске радне групе.
- Политика је увек ту негде присутна, насупрот науци и научницима - каже историчарка Матаушић, која је дуго времена била и председница Управног већа Спомен-подручја Јасеновац. - А јавност и даље мало зна која се истраживања, везана за геноцид над Србима и Ромима, раде, иако истраживања постоје. Реализују се неки пројекти, али њихови резултати нису дошли до јавности.
За њу, ипак, спора више нема, бар када је реч о научном приступу Холокаусту и жртвама Холокауста.
- Јасно је то да је НДХ била злочиначка држава и око тога заиста спора нема - каже нам Наташа Матаушић.
Остаје спор око кадрова, оних подобних и мање подобних, а биће сигурно занимљиво и како ће међународни стручњаци који су се окупили у Стокхолму на заседању Међународне алијансе за сећање на Холокауст реаговати на хрватски модел кадрирања.
СЛИКА НА ЗИДУ
Голдштајн је и бивши дипломата, био је хрватски амбасадор у Француској, а када га је недавно председник државе Зоран Милановић предложио да поново буде амбасадор, владајући ХДЗ се томе енергично противио, тврдећи да је у Паризу у својој канцеларији имао слику Јосипа Броза.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (6)