КАЗНЕ МОГУ БИТИ ОГРОМНЕ: Попис ствари које не смете носити преко хрватске границе

Дејана Калинић
Дејана Калинић

02. 01. 2023. у 10:09

ХРВАТСКА је од јуче постала 20. чланица европодручја, а постала је и нова чланица шенгенске зоне, највећег подручја слободног кретања робе и људи у свету.

КАЗНЕ МОГУ БИТИ ОГРОМНЕ: Попис ствари које не смете носити преко хрватске границе

Фото: Шенген виза инфо

Од 1. јануара 2023. започиње раздобље двојног оптицаја, које ће трајати 14 дана, односно до 14. јануара 2023. у 24 сата. Током тог раздобља приликом готовинских трансакција истовремено ће се, уз евро, моћи користити и готов новац куне као законско средство плаћања. Новчани износи који се морају платити или обрачунати прерачунавају се уз примену фиксног течаја конверзије који је одређен на нивоу 1 евро = 7,53450 куна.

Улазак у шенгенски простор Хрватска је пак обележила симболичним скидањем плоче на граничном прелазу Брегана, подизањем рампе и зеленим светлом слободног проласка на месту некадашње граничне контроле која сада одлази у историју.

За оне који планирају да путују у иностранство важно је да знају шта (не)смеју да преносе преко границе и које су казне, колико кутија цигарета сме бити у ауту, хоће ли "залепити" казну ако у пртљажнику нађу два колута сира, да ли је дозвољено преносити једнаку количину пива и вина, што је са жестоким алкохолним пићима... Има ту неких нелогичности, из неких земаља може се унети неограничена количина рибе, из других нити грам меса, са слаткишима неће бити проблема нигде, али са храном за бебе хоће. Управо због свих тих правила којих је толико да их понекад није лако запамтити нити самим цариницима, Вечерњи лист доноси попис свих ствари које смете, односно не смете уносити у Хрватску.

Прво треба напоменути како се ова листа односи на увоз робе из земаља које се налазе изван ЕУ, с изузетком Швајцарске, Исланда, Норвешке, Сан Марина, Андоре и Лихтенштајна. Дакле, за ова последње набројане државе вреде иста правила као да превозите робу унутар ЕУ те ту нема никаквих ограничења. Још нека посебна правила вреде за Фарска острва и Гренланд, али да додатно не компликујемо ионако дугу листу, те две државе ћемо овде изоставити. Укратко, ако увозите робу из трећих земаља (нпр. БиХ, Србија, Црна Гора, Албанија итд.) лимит за увоз робе не сме по особи да премаши 3.200 куна (око 420 евра) у поморском и авиосаобраћају, те 2.200 куна (око 290 евра) у свим осталим врстама превоза, односно 1.100 куна (око 145 евра) за путнике млађе од 15 година независно којим превозним средством путују.

Унос дувана и алкохолних пића

Путници у авиосаобраћају у Хрватску могу унети нешто више дуванских прерађевина од оних који путују другим облицима саобраћаја. Они у авиопревозу могу да унесу 200 цигара, 100 цигарилоса, 50 цигара и 250 грама дувана за пушење. Особе које путују друмским или железничким саобраћајем могу да унесу 40 цигарета, 20 цигарилоса, 10 цигара и 50 грама дувана за пушење. Сви путници могу унети једнаку количину од 50 грама грејаног дуванског производа, 10 милилитара е-текућине те 50 грама тзв. нових дуванских производа из чланка 94. ставка 2. Закона о потрошњи. Када су у питању алкохолна пића, једнака правила вреде и за путовања друмским, ваздушним и поморским превозом - свима је допуштено да унесу 16 литара пива, 4 литра вина и 2 литра алкохолних пића која имају мање од 22% одсто алкохола, односно један литар јачих алкохолних пића. Ако желите да плаћате трошарине могуће је, уз услов да сте старији од 17 година, унети 800 цигарета, 400 цигарилоса, 200 цигара, килограм дувана, 10 литара жестине, 90 литара вина, 110 литара пива те 100 милилитара е-текућине, а све преко тога нећете моћи унети чак ни уз плаћање.

Месо, риба, сир, млеко, јаја и остали производи животињског и биљног порекла

Царински службеници обављају службене контроле производа животињског порекла који чине део личног пртљага путника, тако да уопште није допуштено унети месо и млеко те производе од меса и млека. Допуштено је по особи унети 20 килограма свеже, сушене, куване, осољене или димљене рибе, козица, ракова и дагњи. Када су у питању други производи животињског порекла, попут меда, јаја, производа од јаја, меса пужева или жабљих кракова, ту је допуштено унети до 2 кг по особи. Свежег воћа и поврћа, осим кромпира, смете унети до 5 килограма.

Остали производи (храна за дојенчад и кућне љубимце, колачи, слаткиши, додаци прехрани, гориво...)

Путници из трећих земаља могу у Хрватску унети до 2 килограма млека у праху за дојенчад, хране за дојенчад и посебна храна која се користи због медицинских разлога те за унос хране за кућне љубимце која се користи због здравствених разлога уз услове да не захтева држање у хладњаку пре отварања. Без ограничења или у количини за личну употребу, сви путници у Хрватску могу унети хлеба, колача, кекса, вафла и облатни, двопека, тостираног хлеба и сличних препечених производа са мање од 20 одсто прерађених млечних производа и производа од јаја који су трајни на собној температури. Без ограничења се могу унети и бројни други производи попут чоколада и посластица (укључујући слаткише) са мање од 50 одсто прерађених млечних производа и производа од јаја, додатака храни пакованих за крајњег потрошача који садрже мање количине (укупно мање од 20 одсто) прерађених производа животињског порекла, маслине пуњене рибом, тестенина и резанци, концентрати супе и побољшивачи окуса. Кад је у питању гориво, у канистерима смете превести до 10 литара идентичног горива оном који се налази у вашем возилу, дакле нема превоза дизела ако возите бензинца.

Колике су казне?

За уношење или покушај уношења робе у царинско подручје Уније на скривен начин или изношење или покушај изношења робе из царинског подручја Уније на скривен начин, те за неподношење царинске декларације за робу или део робе, ако се ради о роби комерцијалне нарави или роби за коју су прописане забране или ограничења при увозу или извозу, чл. 63. ст. 1. Закона о спровођењу царинског законодавства ЕУ-а прописана је новчана казна за физичку особу од 3.000 (око 400 евра) до 100.000 кн (око 13.000 евра).

Познати примери казне износили су 5.100 куна за покушај уношења две вреће, односно око 15 кг купуса, 3.500 куна за три бундеве, 4.000 куна за три акумулатора те чак 22.000 куна за 6 килограма свежег и 5 килограма сувог меса.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЈЕЗИВА ПРЕТЊА МЕДВЕДЕВА: Уредници британског листа Тајмс су легитимна војна мета

ЈЕЗИВА ПРЕТЊА МЕДВЕДЕВА: Уредници британског листа "Тајмс" су легитимна војна мета

БИВШИ руски председник Дмитриј Медведев данас је означио уреднике британског листа "Тајмс" као "легитимну војну мету", реагујући на њихово писање о убиству руског генерала Игора Кирилова, пренели су британски медији.

19. 12. 2024. у 09:50

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

Коментари (4)

СИНИША МИХАЈЛОВИЋ ПИТАО МАЈКУ ДА ЛИ ЈЕ ХРВАТ ИЛИ СРБИН: Само једном ме је било срамота