НЕКОЛИКО ПОДРУЧЈА ПОДЛОЖНО ЗЕМЉОТРЕСИМА: Стручњак открива - У једном делу Хрватске могуће подрхтавање јачине 7,5 степени
ЗЕМЉОТРЕС јачине 5,2 Рихтера затресао је у четвртак после 10 сати острво Крк у Хрватској. Осетио се на Кварнеру, али и широм земље. Током дана уследила су бројна, али слабија подрхтавања.

Фото Танјуг
Те потресе, али и друге сеизмолошке активности, у Дневнику Нове ТВ коментарисао је сеизмолог Сњежан Преволник.
- Ово подручје у којем се догодио потрес спада у једно од три сеизмички најактивнија подручја у Хрватској, а максимална процењена магнитуда за њега износи 6,5 по Рихтеру - рекао је Преволник.
Три најактивнија подручја Хрватске
Такође је објаснио која су најактивнија подручја у Хрватској.
- У последње три године сведоци смо да се активност одвија управо на оним подручјима која су по карти потресне опасности издвојена као три сеизмички најактивнија: шире загребачко подручје - где смо имали јаке потресе у Загребу и Петрињи, потом Кварнер и хрватско приморје, а подручје где је сеизмичка активност највећа је јужна Далмација. То је подручје где се очекује да се јачи потреси чешће догађају и онде је максимална магнитуда процењена на 7,5 - објаснио је сеизмолог.
Каже да се не може рећи да је потрес у Турској проузроковао овај потрес на Крку.
- Ми сеизмолози увек говоримо да су потреси генерално повезани јер су њихови узроци исти, а то су геодинамички процеси у унутрашњости земље. Али апсолутно не можемо рећи да је потрес у Турској узроковао овај потрес. То су превелике удаљености и премале су амплитуде које је турски потрес изазвао на нашем подручју - објаснио је Преволник.
Кључ је у квалитету градње
Одговорио је и на питање о могућности разорног потреса у близини Истанбула.
- Што се тиче Истанбула, није питање хоће ли се тамо догодити јак потрес, него када. Он се налази на раседној зони на којој током последњег века бележимо изразиту велику сеизмичку активност која мигрира с истока према западу, управо према Истанбулу - рекао је.
Сеизмолог каже да је градња кључна.
- Ту је кључан параметар и управо карта потресне активности грађевинарима даје пројектне параметре према којима треба да пројектују зграде. Ако су наше грађевине пројектоване по начелима те карте и изведене на одговарајући начин, заиста нема бојазни да ће се догодити ово што се догодило у Турској - рекао је.
- Да би нешто било поуздан предиктор потреса, мора имати некакве научно утемељене претпоставке и мора функционисати у великој већини случајева. У овом тренутку сеизмологија не може да предвиди потрес и питање је хоће ли то икада моћи. Треба дати квалитетне подлоге на темељу којих грађевинари могу осмислити противпотресно пројектовање и градњу. Тада имате сигурне зграде и у том вам је случају свеједно кад ће се потрес догодити - закључио је он.
(Телеграф)
БОНУС ВИДЕО: ЕКСПЛОЗИЈА АСТЕРОИДА ИЗНАД ЛАМАНША: Погледајте спектакуларни прасак приликом уласка у атмосферу

(МАПА) КРАЈЕМ ЛЕТА ЧЕКА НАС КАТАСТРОФА: Морске температуре на рекордном нивоу, велики ризик од разорних олуја
ИСТОРИЈСКИ топлотни талас који је захватио Медитеран и Европу подигао је температуру мора на рекордне нивое, повећавајући ризик од разорних поплава и екстремних временских непогода широм јужне Европе у наредним месецима, пише сајт Severe Weather Europe.
01. 07. 2025. у 13:58

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)
МНОГИ га сматрају најбољим израелским шпијуном икада. Са лажним идентитетом сиријског муслимана рођеног у Либану, Ели Коен је имао један циљ - да као оперативац Мосада сазна поверљиве информације које ће користити Израелу.
01. 07. 2025. у 12:48
Коментари (0)