ДЕМОНСТРАЦИЈА МОЋИ: НАТО у Јадрану - На америчком носачу 90 летелица, послали и нуклеарну подморницу са Томахавк пројектилима (ФОТО/ВИДЕО)

ЈАДРАНСКО море пуно је ратних бродова НАТО савеза, а у овом часу ту су две ударне групе носача авиона, америчка ракетна крстарица и италијанска фрегата.

ДЕМОНСТРАЦИЈА МОЋИ: НАТО у Јадрану - На америчком носачу 90 летелица, послали и нуклеарну подморницу са Томахавк пројектилима (ФОТО/ВИДЕО)

Фото: Профимедиа

Американци су послали у Јадран носач авиона Џорџ Буш и нуклеарну подморницу са крстарећим пројектилима Томахавк, Италијани носач авиона Кавур, док Шпанци десантни брод Хуан Карлос I. Само на америчком носачу је 90 авиона и хеликоптера.

У кратком саопштењу 6. америчке оперативне флоте каже се да је реч о заједничким операцијама бродова у Јадрану, под називом ”Нептун страјк 23.1”, ”чиме се показује посвећеност НАТО-у у осигурање безбедности у региону. Нема информација гђе се бродови налазе, док хрватска страна не извештава о овој операцији и не зна се да ли и Хрватска морнарица на било који начин учествује у тој вежби. Познато је само да су хрватски бродови Вуковар и Дубровник заједнички провели вежбу са Шпанцима са Хуан Карлоса И и фрегате Блас де Лезо. Вежба је одржана у акваторију јужно од острва Ластово,  а радило се о тактичком маневрисању, симулацији ракетних удара и протуракетне одбране. Хрватско министарство одбране само је саопштило да је са острва Вис, Мљет и Ластово проматрано провођење вежбе.

Јадран све више постаје ”опасно” море, пуно ратних бродова и подморница, место где НАТО проводи честе војне вежбе у којима учествују морнарице земаља чланица. Амерички носач авиона Џорџ Буш већ је био у Јадрану прошле године када је кратко боравио и у Сплиту. Реч је о суперносачу из класе Нимиц америчке ратне морнарице на нуклеарни погон, дужине 333 метара и један је од највећих ратних бродова на свету. Кошта 6,2 милијарде долара, а матична му је лука Норфолк у америчкој држави Вирџинији.

Носач авиона таквих карактеристика одлази ван Америке само у посебним мисијама, а у комбинацији са најсмртоноснијом подморницом на свету која може за шест минута лансирати 154 ракете Томахавк очито Американци и НАТО проводе специјалну акцију ширег значаја. Нуклеарне подморнице могу бити под водом и деведесет дана а да не дођу до површине, а гађати мете удаљене више од 1000 километара.

Кавур је заповедни брод италијанске ратне морнарице изграђен 2008. године, а највећи је брод који је Италија направила, дуг 244 метара. Има девет палуба, а летна је дугачка 6800 метара. Може да укрца 20 авиона и хеликоптера, а користи се за планирање борбених задатака. Био је такође у Хрватској, привезан на гату луке Груж у Дубровнику. И шпански брод иде међу оне који су опремљени најмодернијом техником, дужине 230 метара и највећи је изграђен за потребе Армаде Еспањоле.

Све то указује на озбиљност вежби у којима учествују најелитније јединице и бродови три земље чланице НАТО-а, које се највероватније одвијају у италијанском и хрватском делу Јадрана. Иначе, Јадран све чешће посећују инострани бродови и подморнице, а прошле године ту је била и једна од најсавременијих руских нуклеарних подморница Северодвинск и то у близини талијанске обале.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ЊИХ ДВОЈИЦА СУ У БОЛНИЦИ: Обрадовић забринуо гробаре после пораза од Будућности