ХРВАТСКА ПОСЛЕ НОВИНА У ТРГОВИНИ: Драстичан пад промета након забране рада недељом
ПРИМЕНА новог Закона о трговини значајно је смањила број и вредност фискалних рачуна у трговини за прве две недеље у јулу, показују подаци Пореске управе.
Од примене нових законских одредби којима се ограничава рад трговина, у сектору трговине на велико и мало издато је 5.02 милиона рачуна укупне вредности веће од 80 милиона евра, показују подаци Пореске управе (ПУ), преноси Индеx.хр.
Сагласно подацима из система фискализације, у саопштењу се наводи да је у јулу у трговини на велико и мало, као и у делатности поправке моторних возила и мотоцикала, укупно фискализовано 2.38 милиона рачуна, чија је вредност достигла 37.5 милиона евра.
У поређењу с првом недељом у јулу прошле године, када је укупно издато 3.03 милиона фискалних рачуна, укупне вредности 44.5 милиона евра, 2. јула ове године издато је 650.6 хиљада мање рачуна или 21.4 одсто, вредности мање око 16 одсто или 7.03 милиона евра.
Друге овогодишње јулске недеље, 9. јула, укупно је издато 2.63 милиона рачуна, чији је износ достигао 43.1 милион евра, док је друге недеље у јулу прошле године у трговини фискализовано 3.06 милиона рачуна, укупне вредности 44.4 милиона евра.
Тако је јуче на годишњем нивоу издато 421.9 хиљада мање рачуна или 13.8 одсто, вредности мање 1.35 милиона евра или три одсто.
Задње недеље пре ступања на снагу законских измена, 25. јуна ове године, број фискалних рачуна износио је 2.86 милиона, а њихов укупни износ 46.5 милиона еура, што је за 14.6 хиљада или 0,5 одсто више у броју рачуна, а за 6.9 милиона евра или 17.3 одсто више у њиховом износу у односу на задњу недељу јуна прошле године, када је издато 2.85 милиона рачуна, вредности 39.6 милиона евра, подаци су ПУ.
Како подсећа хрватски портал, 1. јула ступио је на снагу нови Закон о трговини према којем ће продавнице недељом углавном бити затворене, али трговци могу одабрати 16 недеља у години током којих би радили, при чему их до краја ове године могу искористити свих 16.
Изузеци од забране рада недељом су продајни објекти на железничким и аутобуским станицама, аеродромима и лукама, на трајектима и бензинским пумпама, као и у болницама, хотелима, културним и верским установама и музејима.
Рад је дозвољен и трговинама унутар центара за посетиоце, односно интерпретацијских центара, наутичких марина, кампова, породичних пољопривредних газдинстава и проглашених заштићених подручја природе у складу с посебним прописима.
Препоручујемо
МОЖЕ ДОЋИ ДО КАТАСТРОФЕ: Ове ствари НИКАКО не држите у колима по великој врућини
09. 07. 2023. у 15:40
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао аларманту изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)