СЛОВЕНИЈА У ПОЛУВАНРЕДНОМ СТАЊУ: У 36 сати пашће кише као за месец дана, шта чека Србију за викенд?
ЗБОГ ванредног догађаја, који долази у облику јаких и дуготрајних пљускова, огласили су се Агенција Републике Словеније за околину (АРСО), Геолошки завод, Управа за заштиту и спасавање и Цивилна заштита и упутили бројна упозорења на надолазеће временске неприлике у наредних 36 сати.
Фото АП
АРСО предвиђа да би данас за 24 сата на северозападу Словеније могло да падне од 100 до 125 милиметара кише, на Приморском од 50 до 85, на другим местима од 50 до 75. Ништа боље неће бити ни у петак, јављају „Словенске новице“.
У ноћи четвртак на петак бујични водотоци и мање реке у северној и централној Словенији у почетку ће нагло порасти. Раст водостаја река ће се у петак током дана интензивирати и проширити на већи део земље, предвиђају метеоролози.
-У почетку су вероватне бујичне поплаве и поплаве мањих река, у петак током дана и у ноћи на суботу поплаве река у Подравини, Помурју, Посавју, у поречју Савиње и Крке, Колпе и у ширем подручју централне Словеније, стоји у упозорењу.
Бранко Грегорчич из АРСО изјавио је како ово лето доноси пуно временских непогода и да такав развој догађаја дуго није виђен. Упозорио је да ће данашњи развој времена бити нешто другачији од оних последњих недеља.
-Више ће подсећати на ону врсту јесење кише, јер ће се временски фронт над Словенијом задржати 36 сати. Јесења динамика и обиље топлоте и влаге донеће нове и интензивне пљускове. То ће углавном бити дуготрајни интензивни пљускови који се могу појавити на истим подручјима, рекао је он.
Процењује се да ће до суботе ујутро пасти између 50 и 100 литара кише, понегде и 150 до 200 литара кише, и то у мање од 36 сати.
Фото: Принтсцреен/Get Rain Viewer
-Толике количине типичне су за месечно раздобље, објашњава метеоролог и додаје да су због толике кише, која ће изазвати бујице и лавине, издали наранџасто упозорење. -Можемо повећати ниво претње до црвеног упозорења, додао је он.
Уз прогнозу обилних падавина и могућности поплава, командант словеначке цивилне заштите Сречко Шестан издао је наређење за приправност система цивилне заштите на целом подручју Словеније:
-Активирао сам команданте и заменике регионалних штабова да буду у приправности.
Рекао је да су се додатно снабдели опремом, ако поједине општине остану без опреме.
Шестан је упутио и молбу свим становницима Словеније да с опрезом користе телефонски број 112.
-У противном се може догодити да због позива који није хитан живот доведемо у опасност, рекао је он.
Због сутрашњег невремена и хрватски Државни хидрометеоролошки завод издао је специјално саопштење у којем је упозорио на надолазеће невреме, пренео је „Јутарњи лист“.
У Србији у суботу промена времена са обилним падавинама и великим падом температуре
Републички хидро-метеоролошки завод издао је упозорење у вези са променом времена у Србији у суботу.
-За викенд ће температура бити у паду: у суботу за око 7°С и у већини места кретаће се од 25 до 30°С, осим на крајњем југу где ће и даље бити веома топло, око 34 °С. У недељу у свим пределима биће свежије, од 23 до 28°С. Почетком следеће седмице такође ће се задржати свежије време, са дневном температуром испод просека за овај период године, стоји у упозорењу.
У суботу, како се наводи, следи наоблачење с кишом, пљусковима, грмљавином, падом температуре и повремено умереним и јаким северозападним ветром који ће пре подне захватити западне и југозападне пределе Србије, као и запад Војводине, а после подне и увече прошириће се и на остале крајеве.
У другом делу дана очекује се већа количина падавина и то посебно у Банату, деловима Београда, централној Србији, као и на истоку земље где се очекује од 40 до 70 милиметара за 12 часова, локално и више, наводи се у упозорењу.
sputnikportal.rs
БОНУС ВИДЕО - СТИГЛО ПОЈАЧАЊЕ ЗА РУСКУ МОРНАРИЦУ: Најбољи систем противваздушне одбране кратког домета
ДАЉЕ РУКЕ ОД ГРЕНЛАНДА! СВЕ ГОРИ У ЕВРОПИ НАКОН ОТМИЦЕ МАДУРА: Реакције европских лидера разбеснеће Трампа
САД су у суботу у војној акцији у Каракасу отеле председника Венецуеле Николаса Мадура и његову супругу Силију Флорес, који су спроведени у Градску притворску јединицу у Њујорку, где ће им се судити по оптужници за кријумчарење наркотика. Пратимо уживо најновији развој догађаја након драматичне америчке операције у Венецуели.
05. 01. 2026. у 08:27 >> 13:58
МАДУРО СЕ НА ЕНГЛЕСКОМ ОБРАТИО АМЕРИЧКИМ АГЕНТИМА: Погледајте шта им је рекао (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Венецуеле Николас Мадуро је хеликоптером стигао на Менхетн, након чега је конвојем пребачен у Притворски центар (МДЦ) у Бруклину, озлоглашени затвор описан као „одвратан“ са „застрашујућим“ условима. Тамо су остали певач Р. Кели, Гислејн Максвел и Сем Банкман-Фрид.
04. 01. 2026. у 08:58
У ВЕНЕЦУЕЛИ 4.000 ХРВАТА : Страх, свуда тишина пуна тензије
У ВЕНЕЦУЕЛИ живи 4.000 особа хрватског порекла које после ноћашњег америчког напада на главни град Каракас, затворене у кућама, чекају даљи развој догађаја, рекла је у суботу Хини представница хрватске заједнице у тој јужноамеричкој земљи.
03. 01. 2026. у 18:47
Коментари (0)