НА СНАЗИ РЕДОВНЕ МЕРЕ ОДБРАНЕ ОД ПОПЛАВА: Службе упозоравају - Ситуација у Хрватској захтева опрез
ШИРОМ Хрватске на снази су редовне мере одбране од поплава, река Сава излила се из корита у неким подручјима, а код Брдовца је евакуисано становништво.
Foto: Printskrin Youtube/ Večernji list
Водостаји широм Хрватске су у благом порасту упркос воденом таласу, који је стигао и још стиже из Словеније, а рекордан проток Саве очекује се вечерас.
Загребачки градоначелник Томислав Томашевић рекао је да се врхунац воденог таласа на Сави очекује око 18.00 часова, а из Хрватских вода наводе да становници главног града у овом тренутку немају разлога за бригу.
- Од јуче увече се користи канал Сава-Одра, који преузима дио воденог таласа како не би дошло до поплаве у граду. Тај канал је изграђен 70-тих година и до сада се ради одбране Загреба од поплава морао користити само седам пута - рекао је Томашевић.
Он је навео да ситуација захтева опрез и позвао грађане да прате информације које ће у наредних сати објављивати надлежне државне и градске службе.
Из Хрватских вода наводе да су тренутно највише од реке Саве угрожени најнижи делови на подручју опшине Брдовец.
У саопштењу се додаје да је прелевање дела савских вода у канал Сава-Одра започело синоћ те да су затворени сви путни правци који воде до њега.
За потребе снижавања водостаја, отворена је и устава Превлака, путем које се дио савских вода пушта у ретенцију Лоњско поље.
Из МУП-а Хрватске објавили су снимке поплављеног подручја у Загребу и околине и позвали грађане да на подручјима склонима поплавама буду посебно опрезни, да не крећу на пут ако не морају, да прате вести и препоруке надлежних тела те да правовремено преодузму потребне безбедносне мере.
У Карловцу је данас пало 47,9 милиметра кише по квадратном метру, што значи да се најгоре прогнозе о обилној киши нису оствариле, саопштено је из карловачког Штаба цивилне заштите, те нагласили да су интервентне службе и даље у приправности, као и да траје санација пријављених проблема.
Водни талас из Словеније јуче је прво захватио делове Међимурске и Вараждинске жупаније у Хрватској.
У каналу недалеко од острва Брач, неколико километара од обале, данас се појавила пијавица, док високи таласи на Пагу угрожавају бродове.
БОНУС ВИДЕО: ПОПЛАВЉЕНЕ УЛИЦЕ НОВОГ БЕОГРАДА: Овако изгледа престоница након кише
Препоручујемо
СЛАВЕ ШТО СУ УБИЈАЛИ И ПРОТЕРИВАЛИ СРБЕ: Срамне сцене данас стижу из Хрватске
05. 08. 2023. у 13:42
ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО ХРВАТСКУ: Потрес се осетио четири километра јужно од Петриње
05. 08. 2023. у 10:56
ЉУБАЗНОСТ У РАДЊАМА НА ДНУ: Шта је показало регионално истраживање о квалитету услуга
04. 08. 2023. у 16:25
СРУШЕН РУСКИ ХЕЛИКОПТЕР, ЦЕЛА ЗЕМЉА ПОТОНУЛА У ХАОС: Падају градови један за другим, наоружане групе воде борбе са војском (ВИДЕО)
РУСКИ војни хеликоптер срушио се 25. априла у близини Вабарије у региону Гао у Малију, потврдили су руски извори, док су борци Фронта за ослобођење Азавада и џихадистичке групе повезане са Ал Каидом, ЈНИМ, извели највећу координисану офанзиву у земљи последњих година, нападајући истовремено главни град Бамако, војно упориште Кати и северне градове Кидал, Гао и Севаре, што је на највидљивији начин открило ограничења руске безбедносне стратегије у Африци.
26. 04. 2026. у 13:30
Гори војна база са америчким бомбардерима: Одатле су летели за Иран (ВИДЕО)
У британској ваздушној бази РАФ Фаирфорд у Глостерширу ноћас је избио велики пожар који је тешко оштетио зграду бивше кантине.
26. 04. 2026. у 13:01
Нови п**но скандал Даре Бубамаре: Снимак пуштен на мрежама - ноћ са млађим дечком
"САДА не знам ни како се то нашло у јавности, али приватност је једна ствар и сматрам да то треба да се поштује."
24. 04. 2026. у 16:21
Коментари (0)