ПРОБЛЕМ МУ СРПСКИ МЕДИЈИ, А НЕ ИЗБАЦИВАЊЕ ЋИРИЛИЦЕ: Не стишава се бура због натписа на споменику са гробља код Задра

НИГДЕ ћирилични натписи на гробљима нису проблем, осим у општини Врси, код Задра.

ПРОБЛЕМ МУ СРПСКИ МЕДИЈИ, А НЕ ИЗБАЦИВАЊЕ ЋИРИЛИЦЕ: Не стишава се бура због натписа на споменику са гробља код Задра

Фото: Free Images Pixabay

Невероватна и груба „наредба“ коју је потписао директор Зденко Којић у име локалног комуналног предузећа, да породица у најкраћем року макне ћирилични натпис са гроба покојника који је недавно сахрањен изазвала је буру негодовања у том крају. Нешто слично никада се није догодило, а ћирилични натпипси постоје и на гробљу у Задру и на гробовима у целом том крају.

Директор Којић у свом допису породици покојника је написао да јер у у Хрватској службени језик хрватски, а писмо које је коришћено је ћирилица. Како у општини Врси не живи трећина Срба, па тиме и не могу да користе законску могућност о употреби језика и писма националних мањина. Наложио је породици да натпис у „у року од 15 дана“ уклоне.

А за потписника наредбе о забрани ћирилице, Зденка Којића, ћирилица на локалном гробљу у Пољицама је провокација која иритира и мештане православне вере. Наводи како породица покојника која је поставила натпис на ћирилици живи у Холандији, а пореклом су из села које територијално припада граду Нину. За Којића цео поступак је непоштовање Хрватске која је покојнику домовина. Особито га је погодило што медији у Србији пишу о целом случају, наводно обавештени од чланова породице, а што они нису дошли код њега да „реше проблем“.

- Апсолутно сматрам да је циљ провокација јер је ово иритирало и мештане православне вере у Пољицама. Не знам каква би одлука била да је натпис на ћирилици поставио неко од сталних мештана општине - поручује Којић”.

Каже да су мештани православне вере сахрањивани пре осамдесетих година прошлог века на старом гробљу, а после на новом. По њему ћириличних написа није било ни на старом гробљу које је данас запуштено. Реаговали су и многи мештани хрватске националности који се противе необјашњивој акцији затирања ћирилице.

- Ако људи желе натпис на ћирилици не видим у чему је проблем. То се никако не сме забрањивати, ко зна прочитати то ће и прочитати - каже једна мештанка, а мештанин Врси каже да свако заслужује споменик на гробљу какав жели.

Иначе, ћирилични написи на гробљима уобичајени су у Задру и местима у околини. Никоме до сада није пало на памет да тражи од породица покојника да их уклони, а конзерватори траже да се обнављају надгробне табле какве су и биле, са натписима на ћирилици.

Из круга породице покојника се чује да неће послушати „наредбу“ директора Којића и да ће табла на гробљу у Пољицама остати каква је и постављена.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?