СРБИ - "ИСТОЧЊАЧКИ СМРАД": Краљ аргентинског подземлја, Ел Кроата, ухапшен у Аргентини, унук усташког крвника и злочинца (ФОТО)
КАДА је у Буенос Ајресу ухапшен "Ел Кроата", Иво Естебан Ројница, краљ аргентинског подземља и донедавни вођа Нимбус групе која је имала илегалне мењачнице широм земље, мало ко је тог мешетара повезао са његовим злогласним дедом, усташким злочинцем Ивом Ројницом.
Време чини своје, па је прича о "младом Ројници" који је у Аргентини прао новац и проширио делатност на Америку и Шпанију где је купио вредне виле, подсетила на ону праву и мучну како је уопште породица Ројница дошла у Аргентину.
А Иво Ројница био је усташки "стожерник" који је у смрт у Дубровнику одвео бројне Србе и Јевреје и један је од оних који су избегли казну и захваљујући везама побегао у Аргентину. Тамо је постао један од најбогатијих Хрвата у исељеништву, којег је Фрањо Туђман одликовао уз све додатне почасти. Дубровчани, пре свега породице жртава, памте Ројницу из времена масовних прогона када је Србима и Јеврејима било забрањено кретање градом, а већина је завршила у затворима на Ловријенцу.
Заповедник Ројница марљиво је испуњавао захтеве усташке власти у Загребу, па је добио и "ласкави" комплимент од Анте Павелића као губернатор Дубровника и врбовао усташе уз заклетву коју су полагали уз поглавникову слику, крст и две свеће. "Крижарско братство", верска организација, дало је пуну подршку усташком покрету, а политика клања и предаје територија Мусолинијевим фашистима била је циљ усташког фанатика Иве Ројнице.
Сам Ројница, иначе трговац, написао је Наредбу којом се угледним грађанима, Србима и
Јеврејима у Дубровнику забрањује да воде радње, које су спаљене и уништене, а њихови власници и чланови породица убијени. Срби нису смели поседовати ни бицикл, писаћу машину, фото-апарат, а сам Ројница опљачкао је један дубровачки стан. У смрт је одвео и људе са којима је пре био у пријатељским односима, а учествовао је у мучењу цивила и својих суграђана. Доласком италијанских фашиста Ројница напушта југ Хрватске и сели се у Загреб, где је дочекао крај рата и покушао бекство преко Аустрије у Трст где у затвору глуми лудака и тако успешно организује бекство за Јужну Америку, где је одмах отворио плетионицу.
Није Ројница једини злочинац који је избегао правду и нови живот нашао у Аргентини. Чак 20.000 Хрвата доселило се после Другог светског рата, међу њима и највећи крвници: Еуген Дидо Кватерник, Јуре Францетић и Младен Лорковић. Уточиште у Аргентини су пронашли и нацистички злочинци Адолф Ајхман и Јозеф Менгеле. И Анте Павелић побегао је у Аргентину где је почео да гаји кокошке. Стигао је са фалсфикованим пасошем и у друштву свештеника. Послератна Аргентина Хуана Перона била је омиљена дестинација за злочинце где су нашли идеално склониште. Чувари концлогора, заповедници злогласних кољачких усташких јединица, СС генерали, сви су се нашли у Буенос Ајресу и постали "добре комшије". Павелић ипак није дочекао миран крај живота, јер је у априлу 1957. изведен атентат на њега, након чега је побегао у Шпанију и умро у Мадриду. Дуг је списак усташких злочинаца који су се нашли у Аргентини, попут Вјекослава Вранчића, Динка Шакића, Данијела Црљена, који су касније, деведесетих година у Хрватској, слављени као "домољуби".
Ни Иву Ројницу нико није питао шта је радио за време рата, а у Аргентини се обогатио и почео да објављује текстове у којима глорификује усташки покрет, демантујући злочине које је и својом руком починио. Основао је часопис "Студие кроатике", писао у емигрантској штампи, а доласком Туђмана на власт почиње и његов покушај рехабилитације. За своје "заслуге" Ројница је од хрватског председника добио одликовање. Орден кнеза Борне, уз образложење "за особите заслуге стечене промицањем међународног положаја и угледа Хрватске". Усташки симпатизери и ратни злочинци на велика су се врата вратили на место злочина, слављени, па су многи од њих добили и улицу у Дубровнику.
Казну Иво Ројница није дочекао, све се вукло упркос протестима јеврејских организација и злочинац је умро 2007. године у Аргентини. Сахрањен је на гробљу Ел жарден де ла Паз. Горљиви усташа никада није стао пред суд, успркос многобројним доказима да је лично наређивао депортације људи у логор где су убијени. Неке је и сам мучио, одузимао им вредне ствари, опљачкао њихову имовину.
Његова породица наставила је живот на високој нози у Аргентини, све док "Ел Кроата" није завршио иза решетака.
Помогао да ХДЗ дође на власт
ИЗ Аргентине у Хрватску је 1998. стигао званични захтев да се преиспита ратна прошлост Иве Ројнице. Туђмана више није било, али је и даље спис стајао у фиоци јавног тужиоца, без обзира на то што је Центар "Симон Визентал" тражио да се проведе истрага. "Ферал", новине које је Туђман мрзео, описао је и документовао све што је Ројница радио по Дубровнику, а скривало се да је издашно новцем помагао да ХДЗ дође на власт. Тако је награђен и као дипломатски представнкик Хрватске у Аргентини, а у новинама је изјављивао да би "опет све учинио као и 1941". Говорио је да би можда и помиловао неке Јевреје, али Србе никако. Називао их је "источњачким смрадом", а 2000. године се заузимао да се сви Срби из Хрватске иселе.
Препоручујемо
УСТАШКА ДРЖАВА И СТЕПИНАЦ ДОБИЛИ МУРАЛ: Карта замишљене НДХ осванула на зиду у БиХ
23. 09. 2023. у 18:55
ЖРТВЕ ВЕЛИКИХ СИЛА И ВЕЛИКИХ ИДЕАЛА: Столеће апокалиптичног страдања српског народа (1)
04. 10. 2023. у 07:00
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"
ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.
14. 01. 2025. у 10:56
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (8)