ХРВАТСКУ 4 ДРЖАВЕ НИСУ ПРИЗНАЛЕ: Прогласили независност пре 33 године, али их неке земље и даље избегавају
СУТРА је 32. годишњица међународног признања Републике Хрватске. 15. јануара 1992. су Хрватску признале чланице тадашње Европске заједнице, а Немачка је тај дан одмах успоставила и дипломатске односе с Хрватском.
Међународно признање Хрватске је поступно уследило након проглашења независности Републике Хрватске 25. јуна 1991.
Истог дана раздруживање је прогласила и Словенија и следећи дан су се новосамосталне државе узајамно признале.
Паралелно је текао процес раздруживања Совјетског Савеза, где су предњачиле балтичке државе и Украјина, које су признале Хрватску током 1991, а од њих прва Литванија. Те су државе у то доба и саме биле тек делимично признате.
Земље које су предњачиле у дипломатским настојањима за међународно признање Хрватске, свакако су биле Света Столица и Немачка. Ватиканска дипломација, као прва у свету, још је 3. октобра 1991. године објавила да ради на хрватском међународном признању.
Од опште признатих земаља Хрватску је први признао Исланд, 19. децембра 1991. Исланд је такође први признао и балтичке републике: Литванију, Летонију, Естонију. Истог дана је Немачка објавила признање које је међутим требало да ступи на снагу 15. јануара 1992. Признање су најавиле и Италија, Шведска и Ватикан. Ватикан је признао Хрватску 13. јануара, а Сан Марино 14. јануара.
Дана 15. јануара 1992. Хрватску је признало свих 12 тадашњих чланица Европске уније, те још и Аустрија, Канада, Бугарска, Мађарска, Пољска, Малта, Норвешка и Швајцарска. Следећег дана уследило је признање још земаља, а до краја јануара Хрватску су признале 44 државе.
Русија је Хрватску признала у фебруару, Јапан у марту, САД у априлу, а Индија у мају. До 31. децембра 1995. Хрватску су признале 124 државе. Хрватска и СР Југославија склопиле су Споразум о нормализацији односа, који је укључивао узајамно признање, 23. августа 1996, а успоставиле су дипломатске односе 9. септембра исте године.
Али, до данас Хрватску још нису признале четири земље - Бутан, Либерија, Нигер и Тонга.
Међу земљама које су релативно недавно признале Хрватску су Сомалија која је то учинила у фебруару 2022, док су Централноафричка Република и Того то учинили исти дан - 18. септембра 2023. Педесетак земља никад није формално донело одлуку о признању, али су успоставиле дипломатске односе што се третира као признање.
БОНУС ВИДЕО: ОВЕ ИЗЈАВЕ ВУЧИЋА СУ ЦЕНЗУРИСАЛИ ХРВАТСКИ МЕДИЈИ - Сметала им два одговора председника Србије
(Блиц)
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"
ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.
08. 11. 2024. у 09:02
ПУТИН ЗАПУШИО УСТА ЗАПАДУ: Његове речи о Олимпијским играма парају уши
ВЛАДИМИР путин говорио је Олимпијским играма које су пре неколико месеци одржане у Паризу
08. 11. 2024. у 18:34
УДАРИО НА ПОЛИЦИЈУ: Како је умро Ромео Савић, Кнелетов друг - у ноћи кад је Александар убијен сумња се да му је оставио поруку у хотелу
"ОТИМАО сам 'робу' и аутомобиле поквареним полицајцима. Волео сам да то радим инспекторима који су и сами криминалци, а нису имали смелости да стану наспрам мене. Можда сам и претеривао, али се кунем да нико поштен од мене није страдао. Увек сам узимао од цинкароша, пијанаца и 'индијанаца', понижавао их и малтретирао! Често сам то чинио због других. После ме је то много коштало."
08. 11. 2024. у 19:44
Коментари (0)