МИЛАНОВИЋ ВЕЋ ЗНА ДА ОСТАЈЕ У ФОТЕЉИ: Није му нашкодио ни "излет" у кампањи за парламентарне изборе
ИАКО су хрватски председнички избори тек крајем године, Зоран Милановић има највише шансе да освоји други мандат и остане на Пантовчаку. Све анкете указују да уверљиво води пред другим кандидатима, иако владајући ХДЗ још није одлучио ко ће се Милановићу супротставити. Садашњег председника подржавају грађани леве и десне оријентације, иако је званично кандидат СДП-а. Није му нашкодио ни неуспели "излет" у кампањи за парламентарне изборе, када је желео постати премијер, али му је Уставни суд то забранио.
Брз на језику, спреман да увреди сваког ко га критикује, Милановић је у политички живот Хрватске донео до сада незабележен експеримент. Водио је у протеклих пет година беспоштедну битку на речима са премијером Андрејом Пленковићем, са којим се зна још из младих дана, јер су обојица радила у Министарству спољних послова као младе дипломате. Сада су огорчени противници, па се многи питају како ће изгледати будућа сарадња.
Уосталом, до сада је само Колинда Грабар Китаровић била успешна и победила испред ХДЗ-а, док су Стипе Месић, Иво Јосиповић и Зоран Милановић припадали левици.
Улога председника Хрватске више је протоколарна, али са премијером мора усаглашавати кадровска решења у дипломатији, оружаним снагама и сигурносним службама. Милановића и Пленковића очекује договор и око СОА-е, сигурносно-обавештајне агенције, јер досадашњи дугогодишњи шеф Данијел Маркић одлази на функцију у склопу ЕУ. Како уопште не разговарају, а на скуповима где су заједно се ни не рукују, договоре морају да постигну сарадници председника и премијера, што је често веома тешко.
Упорно воде председник и премијер две паралелне спољне поитике, па се не могу усагласити ни око става према комшијама, пре свега БиХ. Милановићу замерају да је у коректним односима са Милорадом Додиком, а двојица најмоћнијих хрватских политичара имају и различите ставове у односу на положај Хрвата у БиХ. Док Пленковић следи политику Европске уније, Милановић је жестоки критичар бриселске администрације, а постоје и нијансе у разликама према НАТО-у.
Због личног сукоба већ годинама се не може постићи договор око именовања амбасадора, па је некима прошло готово два мандата док чекају замене. У Француској и Ватикану Хрватска нема амбасадора, а Милановић и Пленковић су постигли договор само да пошаљу амбасадора Хиду Бишчевића у Београд.
Украјина
ПРЕДСЕДНИК и премијер имају различите погледе и на однос према рату у Украјини. Док Пленковић следи ставове ЕУ и НАТО-а, Милановић сматра да треба сести за сто и постићи договор за прекид рата.
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)
Извршни директор компаније Илон Маск на платформи Икс је објаснио да је прелиминарна анализа указала на цурење горива које је узроковало повећање притиска изнад зида мотора.
17. 01. 2025. у 14:48
Коментари (0)