БИО је мај 1991. и Македонац Сашко Гешовски (20) заједно са својим друговима нашао се испред зграде Команде Војнопоморске области у Сплиту у време протеста против ЈНА. Без оружја, само у униформи.
Архвиа
Убијен је, а његов друг Тони Стојчев је рањен. Никада није истражено ко је на њега пуцао и починилац није пронађен до дана данашњег. Тридесетак година касније покренута је иницијатива да се на месту убиства недужног македонског младића постави табла, али и то се проблематизује. Није помогло што је првобитни текст "Сашко Гешовски, невина жртва протеста" замењен са "несрећно страдао", јер сплитски бранитељи и "Торцида" траже да се Гешовски уопште не спомиње и да све падне у заборав. А неће ни да чују да на обележју буду исписане латиница и ћирилица.
Тврде да је невини знак пијетета према несрећном македонском младићу "перфидни покушај историјског ревизионизма и бацање љаге на Домовински рат". За сплитске десничаре криви су официри ЈНА који су војнике послали пред зграду Команде, где су очито у гужви и хаосу стајали и наоружани протестанти који су тражили да се деблокира село Кијево.
- То је увреда за нас бранитеље, па нисмо ми у Бањалуци него у Сплиту - поручују, док Градско веће треба да донесе коначну одлуку. Скривање истине и тумачење историје како коме одговара највећи су разлог да је процес помирења и нормализације на овим просторима успорен или га и нема. Упирање прстом у друге, а правдање властитих злочина довело је до тога да су на слободи и многи који су починили недела након "Олује", у бројним српским селима где су убијени недужни цивили. Војник Сашко животом је платио што га је зла судбина одвела у Сплит.
Он ни на кога није пуцао, био је на самом почетку живота када је сурово и мучки убијен. Најмање што се може учинити за његову породицу је постављање табле која подсећа на тужан крај младића и која може бити опомена да сваки злочин мора бити истражен и кажњен. Срамота је да се убиство невиног човека правда политиком, било којом и са било које стране. Песник Ђон Доне још је у 16. веку написао "зато никад не питај коме звоно звони, теби звони". Убиством Сашка звони свима нама.
Препоручујемо
СТЕЗАЊЕ ОБРУЧА ОКО ЈЕРМЕНИЈЕ: Урсула Фон дер Лајен стиже у посету 1. јула
23. 06. 2026. у 17:27
ЛОША СИТУАЦИЈА: Понашање Лондона и Париза као нуклеарних сила је деструктивно
23. 06. 2026. у 17:23
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
КРЕМЉ РЕАГОВАО НА УЛТИМАТУМ ЗЕЛЕНСКОГ: Ускоро хитан састанак Путина и Лукашенка
РУСКИ председник Владимир Путин и белоруски лидер Александар Лукашенко планирају да се састану у блиској будућности и очекује се да ће разговарати о ултиматуму који је председник Украјине Володимир Зеленски недавно упутио Минску, саопштио је Кремљ.
23. 06. 2026. у 08:02
"БОЖИЈА РУКА" И "ГОЛ ВЕКА" 40 ГОДИНА КАСНИЈЕ: Дан када је Дијего Армандо Марадона постао "божанство" (ВИДЕО)
Дан када се фудбал променио. Постоје голови који доносе трофеје, мењају каријере, али је само један променио историју ове игре.
22. 06. 2026. у 12:45 >> 12:45
Меси питао хрватског фудбалера: "ДА ЛИ СИ НОРМАЛАН", он каже: "Угасио сам га!"
СА ДВА гола у победи Аргентине над Аустријом, капитен "Гаучоса" је оборио чак четири рекорда Мундијала, од којих је најбитнији онај да је постао најбољи стрелац свих времена на Светским првенствима. Кота "18" - тренутна.
23. 06. 2026. у 16:05
Коментари (0)