ПРЕМИНУО АРХИЕПИСКОП АНАСТАСИЈЕ: Поглавар Албанске православне цркве

Новости онлине

25. 01. 2025. у 18:53

АРХИЕПИСКОП Тиране, Драча и целе Албаније Анастасије, упокојио се у 95. години, саопштила је Албанска православна црква.

ПРЕМИНУО АРХИЕПИСКОП АНАСТАСИЈЕ: Поглавар Албанске православне цркве

Фото: Профимедиа

Поглавар Албанске православне цркве Анастасије преминуо је јутрос у болници "Евангелисмос" у Атини, преноси РТС.

Анастасиос Јанулатос обновио је и оживео Православну аутокефалну цркву Албаније, коју је потпуно подигао из рушевина након пада атеистичког режима, наводи се у саопштењу Албанске цркве.

- Са божанском визијом и његовим неуморним радом, обновио је од темеља црквени живот, саградио стотине цркава, изградио образовне, здравествене и добротворне институције, као и формирао нову генерацију свештеника, пружајући непрекидну службу и жртву - пише у јутрошњем саопштењу АПЦ.

Архиепископ Тиране, Драча и све Албаније Анастасије (Јанулатос) рођен је 4. новембра 1929. године у Пиреју.

Био је професор историје религија (1972-1992.) и декан Богословског факултета при Атинском универзитету (1983-1986.).

Носилац је почасних доктората са 19 универзитета и факултета из Грчке, САД, Кипра, Румуније, Грузије, Албаније, Италије, а био је дописни члан (1993-2005.) и почасни члан (од 2006.) Атинске академије наука.

За Архиепископа Тиране и све Албаније изабран је у јуну 1992. године, када је у крајње тешким околностима успоставио и развијао аутокефалну Албанску Православну Цркву која је била потпуно запуштена током деценија комунистичког режима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЈЕДНА ОД НАЈБЛИЖИХ ТРАМПОВИХ САРАДНИЦА ШОКИРАЛА: Ванземаљци постоје, поделићемо истину са народом

ЈЕДНА ОД НАЈБЛИЖИХ ТРАМПОВИХ САРАДНИЦА ШОКИРАЛА: Ванземаљци постоје, поделићемо истину са народом

ДИРЕКТОРКА националне обавештајне службе (ДНИ) Тулси Габард рекла је да верује у постојање ванземаљаца, али је истакла да мора да буде "опрезна" у вези с оним што износи у јавност, будући да има приступ великом броју поверљивих информација.

06. 08. 2025. у 17:35

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

ИМАО 609 КГ, ДАНАС 68: Невероватно КАКО сад изгледа некад најтежи тинејџер света и други најтежи човек у историји (ФОТО)

ИМАО 609 КГ, ДАНАС 68: Невероватно КАКО сад изгледа некад најтежи тинејџер света и други најтежи човек у историји (ФОТО)

ПРЕ више од десет година, име Калид Бин Мохсен Шари из Саудијске Арабије обишло је свет када је постао познат као најдебљи тинејџер на планети, а уједно и други најтежи човек свих времена.

09. 08. 2025. у 12:33

Коментари (0)

ВИРЦ, МИЛИОНИ И СЕЋАЊЕ НА ЖОТУ: Ливерпул креће у поход на СВЕ - прва жртва је уздрмани Кристал палас